Wydarzenia marcowe. Co wydarzyło się 49 lat temu?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 15:00
Wiec na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego dał początek tzw. wydarzeniom marcowym w 1968 roku. Więcej o tym w "Zaklinaczach czasu".
Masówka w Hucie im. Lenina w Nowej Hucie w Krakowie. Wiec poparcia dla antysyjonistycznej polityki partii po zamieszkach marcowych. Robotnicy potępiali protesty studentów i tzw. syjonistów - marzec 1968
Masówka w Hucie im. Lenina w Nowej Hucie w Krakowie. Wiec poparcia dla antysyjonistycznej polityki partii po zamieszkach marcowych. Robotnicy potępiali protesty studentów i tzw. syjonistów - marzec 1968Foto: PAP/Stanisław Gawliński

Co było ich przyczyną i jaki związek z wydarzeniami marcowymi miały "Dziady" Adama Mickiewicza? Jaki był ich przebieg i wpływ na polską rzeczywistość? Dlaczego możemy mówić o "marcach '68"? Wyjaśnimy to z profesorem Jerzym Eislerem z Instytutu Pamięci Narodowej.

W audycji przypomnimy też o rocznicy pojawienia się po raz pierwszy na murach Warszawy znaku Polski Walczącej.

***

Na "Zaklinaczy czasu" zapraszamy w sobotę (18.03) od godziny 14.05. Audycję poprowadzą, jak zwykle, Anna Hardej i Jakub Jamrozek.

kul/kd

Czytaj także

"Klub Auschwitz...". Opowieści obozowych przeżywców

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 14:29
- "Przeżywca" to dziwne słowo, którego używam, aby znaleźć odróżnienie od znanego z literatury "ocalonego". Chciałam znaleźć jego chropowaty i źle brzmiący odpowiednik - opowiadała w "Zaklinaczach czasu" Agnieszka Dauksza, autorka wydanej niedawno książki "Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mity słowiańskie. W namiętności dorównują greckim

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 18:09
- Prasłowiańskie wierzenia tworzą mity o bogach i demonach. Ci pierwsi byli dalej ludzkich spraw, demony natomiast zamieszkiwały w lasach i obejściach. Z jednej strony budziły strach, ale mogły być także pomocne - tłumaczył Radosław Sawicki, koordynator powstania Muzeum Mitologii Słowiańskiej w Grodzisku Owidz.  
rozwiń zwiń