Mazurek Dąbrowskiego. Jaka jest jego historia?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 12:45
Tym razem w "Zaklinaczach czasu" opowiadamy Wam historię Mazurka Dąbrowskiego. A to w związku z rocznicą - 220 lat temu w lipcu 1797 roku w Lombardii Józef Wybicki napisał tekst "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech" nazywanej również "Mazurkiem Dąbrowskiego".
Audio
  • Maria Strzałkowska o znaczeniu i historii "Mazurka Dąbrowskiego" (Zaklinacze czasu/Czwórka)
  • Zawody z przeszłością. Czym zajmują się flisacy? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Generał Jan Henryk Dąbrowski na czele Legionów. Fragment akwareli z 1882 roku
Generał Jan Henryk Dąbrowski na czele Legionów. Fragment akwareli z 1882 rokuFoto: Juliusz Kossak [Domena publiczna], Wikimedia Commons

Maria Strzałkowska Wersja hymnu jest tylko i wyłącznie jedna. Kiedyś do tekstu wkradło się to słynne "póki" we fragmencie "póki my żyjemy". W tym miejscu od zawsze było "kiedy". "Póki" jest rusycyzmem, a znaczenie samego słowa zakłada kres. W "kiedy" wpisana jest ciągłość

- Po trzecim rozbiorze Polska zniknęła z mapy Europy, a część Polaków udała się na emigrację - tłumaczy w Czwórce Maria Strzałkowska, autorka książki "Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy". - We Francji nasi uchodźcy tworzyli polskie formacje wojskowe u boku Napoleona, który szedł zwycięsko przez Europę. W styczniu 1797 roku powstały Legiony Polskie we Włoszech, a już w lipcu Józef Wybicki napisał "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech" na cześć ich dowódcy Henryka Dąbrowskiego - opowiada zaproszona historyczka.  

Jak przekonuje, pieśń powstała w ciągu trzech dni i składała się w z sześciu zwrotek. - Później, dwie zostały usunięte - zaznacza Maria Strzałkowska i wspomina też o melodii "Mazurka Dąbrowskiego". - Jej autor jest nieznany. Wiemy jednak, że jest to utwór ludowy. Wtedy mazurki tańczono i śpiewano - opowiada. Jaka jest treść dwóch usuniętych z "Mazurka Dąbrowskiego" zwrotek? Kim jest pojawiająca się w jego tekście Barbara? Oraz gdzie znajduje się Muzeum Hymnu Narodowego? Więcej o tym w audycji, w której w ramach nowego wakacyjnego cyklu "Zawody z przeszłością" sprawdziliśmy się też, czym zajmują się flisacy. 

Zapraszamy do wysłuchania nagrań "Zaklinaczy czasu".

Anna Hardej, Małgorzata Strzałkowska i Jakub Jamrozek w Czwórce/fot. Czwórka Anna Hardej, Małgorzata Strzałkowska i Jakub Jamrozek w Czwórce/fot. Czwórka

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej i  Jakub Jamrozek

Gość: Maria Strzałkowska (autorka książki "Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy")

Data emisji: 1.07.2017

Godzina emisji: 14.08

jsz/gs

Czytaj także

Fantastyka ludowa - niektóre stwory udomawiano

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 15:00
Takim pupilem był na przykład trach, który zbierał dla swoich gospodarzy skarby. O tym i o innych stworach ze słowiańskich wierzeń w Czwórce opowiada Witold Vargas, współautor "Bestiariusza słowiańskiego", którego drugi tom właśnie trafił na półki księgarń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Klub Auschwitz...". Opowieści obozowych przeżywców

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 14:29
- "Przeżywca" to dziwne słowo, którego używam, aby znaleźć odróżnienie od znanego z literatury "ocalonego". Chciałam znaleźć jego chropowaty i źle brzmiący odpowiednik - opowiadała w "Zaklinaczach czasu" Agnieszka Dauksza, autorka wydanej niedawno książki "Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców".
rozwiń zwiń