X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Hannibal Barkas - niezrównany wódz Kartaginy, geniusz strategii

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2018 08:00
Trzy wojny stoczone między Rzymem a Kartaginą, wspominane są do dziś. Druga z nich szczególnie. - Przeniesienie konfliktu na teren Italii, przejście Hannibala wraz z całą armią, ze słoniami bojowymi, przez Alpy, do dziś należy do największych wyczynów militarnych - mówi dr hab. Krzysztof Jakubiak. 
Audio
  • Dr hab. Krzysztof Jakubiak opowiada o postaci Hannibala Barkasa (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Mury Kartaginy
Mury KartaginyFoto: jaycjayc2003/pixabay

Hannibala Barkasa uznajemy za wielkiego wroga Rzymu, świetnego dowódcę. Czy był geniuszem? - To zależy - odpowiada Czwórkowy ekspert. - Hannibal o sobie miał bardzo duże mniemanie. Jeśli spojrzymy w teksty źródłowe z rzekomego spotkania, które de facto miało miejsce, ze Scypionem Afrykańskim, to jest informacja, że panowie sobie rozmawiali, kto był największym wodzem w starożytności. Hannibal odpowiedział, że pierwszym był Aleksander Wielki, drugim Pyrus, a trzeci to ja - opowiada. 

Wizja Hannibala - przeniesienie wojny z Sycylii, przez Hiszpanię, na teren Italii była genialna strategicznie dr hab. Krzysztof Jakubiak

Brak skromności to charakterystyczna cecha wojowników tamtych czasów. Hannibal, mimo że wychowany na dworze musiał udowodnić etos wojownika, gdyż nie przechodził on z ojca na syna. Sprawdzanie się w boju i intelektualnych rozrywkach należało do jego obowiązków. 

- Chcę myśleć, że uprzedzenie Hannibala do Rzymu nie wynikało z uprzedzeń, a z konieczności politycznych - mówi Krzysztof Jakubiak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. - Należy zapytać, czy mówimy o nienawiści, czy może respekcie. To była walka o strefy wpływów. Konflikt Kartaginy z Rzymem był nieunikniony - dodaje. 

Czytaj także:
starożytność antyk grecja rzym 1200.jpg
Seksbiznes w antyku. "Działał na większą skalę niż dziś"

Jakie mogło być dzieciństwo Hannibala? Czy miał być złożony w ofierze? Dlaczego informacje o nim należy czytać przez pryzmat tego, że historię piszą zwycięzcy? Czy już wtedy możemy mówić o propagandzie politycznej? A także jak zorganizowane było społeczeństwo państwa kartagińskiego? O tym w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Ania Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: dr hab. Krzysztof Jakubiak (Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 11.08.2018

Godzina emisji: 14.15

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie tylko władcy. Kogo i co mumifikowano w Egipcie?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2016 17:17
5000 lat temu nad Nilem powstały pierwsze mumie. Dzisiaj są one znakomitym źródłem wiedzy o kulturze i wierzeniach starożytnej cywilizacji egipskiej. Mumifikowano nie tylko ludzi, a także zwierzęta - od bydła po ryjówkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seksbiznes w antyku. "Działał na większą skalę niż dziś"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 17:10
- Seks w starożytność sprzedawał się lepiej niż dziś, ale nie zawsze w sposób, w jaki nam się wydaje. Być może dlatego, że jesteśmy niewolnikami pewnego wyobrażenia o życiu w antyku - opowiada dziennikarz Adam Węgłowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rasputin - chłop z Syberii, rozpustnik czy święty mąż?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 14:46
Chociaż naprawdę nazywał się Grigorij Jefimowicz, do dzisiaj pamięta się go pod innym imieniem – Rasputin.
rozwiń zwiń