Kobiety w Kościele - historia wielkiego przemilczenia

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2018 17:00
Na kartach Biblii liczba kobiet jest niewspółmiernie mała do liczby mężczyzn. Tymczasem w Kościele pierwszych wieków pełniły one ważne funkcje: nauczały, studiowały Biblię i były apostołkami. 
Audio
  • O książce "Emancypantki. Kobiety, które zbudowały Kościół" opowiada autorka Zuzanna Radzik (Zaklinacze czasów/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Rawpixel.com/Shutterstock.com

Czytaj także
bona1200.jpg
Rządy jasne i zdecydowane. Bona Sforza na Wawelu

- Te pierwsze - m.in. Maria Magdalena - były przy grobie Jezusa i stały pod krzyżem. Pisano o nich w ewangeliach, przekazywano ich imiona, choć i to czyniono czasami z błędem - opowiada teolożka Zuzanna Radzik. - Tak było na przykład w przypadku Junii. W tym słowie źle postawiony akcent zmienia płeć posiadaczki lub posiadacza imienia. Bibliści w XX wieku postanowili Junię zinterpretować jako mężczyznę, ponieważ wymieniano ją jako jedną z apostołów - wyjaśnia gość Czwórki.

Jak zatem rolę odegrały kobiety w Kościele? Dlaczego przyjęto, że jedynie męskość - nawet u kobiet - sprzyja rozwojowi świętości i odwagi? Czy w obliczu nowych faktów powinniśmy na nowo spisać historię Kościoła? O tym w nagraniu audycji. 


Czytaj także
jan paweł II pontyfikat 1200 PAP.jpg
Jacek Moskwa: Karol Wojtyła mógł zostać papieżem dużo wcześniej

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Ania Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: Zuzanna Radzik (teolożka, autorka siążki "Emancypantki. Kobiety, które zbudowały Kościół")

Data emisji: 20.10.2018

Godzina emisji: 14.10

kul/kd

Czytaj także

Objawienia w Fatimie. Co wydarzyło się 100 lat temu?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 16:50
13 maja 1917 roku w Fatimie trójce dzieci ukazała się Matka Boska. Przekazała Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi orędzie znane jako "tajemnice fatimskie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Moskwa: Karol Wojtyła mógł zostać papieżem dużo wcześniej

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 15:28
- Głosy, że mógłby on zostać papieżem pojawiały się dużo wcześniej. Gdyby Karol Wojtyła był Włochem z pewnością tak by się stało, podziwiano jego charyzmę i wiedzę - mówił Jacek Moskwa w Czwórce. Ale nikomu nie mieściło się wówczas w głowie, że stanowisko to mógłby objąć nie-Włoch.
rozwiń zwiń