X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jacek Moskwa: Karol Wojtyła mógł zostać papieżem dużo wcześniej

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 15:28
- Głosy, że mógłby on zostać papieżem pojawiały się dużo wcześniej. Gdyby Karol Wojtyła był Włochem z pewnością tak by się stało, podziwiano jego charyzmę i wiedzę - mówił Jacek Moskwa w Czwórce. Ale nikomu nie mieściło się wówczas w głowie, że stanowisko to mógłby objąć nie-Włoch.
Audio
  • Pontyfikat Jana Pawła II - rozmowa z Jackiem Moskwą (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Karol Wojtyła jako papież Jan Paweł II, 1978 rok
Karol Wojtyła jako papież Jan Paweł II, 1978 rokFoto: PAP/MANLIO CAMMARATA

Kardynałowie nie mogą zdradzać tego, co dzieje się podczas wyboru nowego papieża, ale mają przecież sekretarzy i innych współpracowników. Dlatego tajemnice konklawe się wydostają Jacek Moskwa

Konklawe po śmierci Jana Pawła I trwało tylko dwa dni. Wieczorem, 16 października, tłum zgromadzony na Placu Świętego Piotra zobaczył biały dym nad Kaplicą Sykstyńską, a kardynał Pericle Felici wygłosił słowa "habemus papam". Tak rozpoczął się pontyfikat Jana Pawła II. - Działała jego osobowość i niezwykła łatwość nawiązywania kontaktów - mówił Jacek Moskwa. - Między polskimi kardynałami był w tym czasie "podział ról". Kardynał Wyszyński miał strzec wiary na rubieżach wschodnich Kościoła, a kardynał Wojtyła podróżował. Był wyrazistą postacią, odwiedził USA, Australię, wiele krajów Europy Zachodniej.

Karol Wojtyła jako papież dbał o zdrowie i kondycję. Gdy postanowił wybudować basen przy letniej rezydencji argumentował: lepiej wybudować go teraz, niż potem płacić koszty nowego konklawe Jacek Moskwa

Dzień Papieski przypada co roku w niedzielę poprzedzającą datę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Dlaczego przez kilkaset lat przed nim nie wybrano na ten urząd nikogo spoza Włoch? I dlaczego, podczas wyboru papieża brany jest pod uwagę m.in. wzrost kandydatów? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: Jacek Moskwa (wieloletni korespondent z Watykanu, autor książki "Tajemnice konklawe 1978 roku")

Data emisji: 13.10.2018

Godzina emisji: 14.10

kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fantastyka ludowa - niektóre stwory udomawiano

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 15:00
Takim pupilem był na przykład trach, który zbierał dla swoich gospodarzy skarby. O tym i o innych stworach ze słowiańskich wierzeń w Czwórce opowiada Witold Vargas, współautor "Bestiariusza słowiańskiego", którego drugi tom właśnie trafił na półki księgarń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy urodził się Chrystus i kim tak naprawdę był Herod?

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2016 13:59
W "Zaklinaczach czasu" przenieśliśmy się do Judei w czasach narodzin Chrystusa i rozmawialiśmy m.in. o Herodzie Wielkim, niejednoznacznie ocenianym władcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XVIII Dzień Papieski. O Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 11:20
Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ma za zadanie upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury.
rozwiń zwiń