X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Średniowieczne małżeństwa z miłości i dla interesów

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 11:58
- O małżeństwach ludzi z niższych warstw społecznych we wczesnym średniowieczu wiemy niewiele - mówi dr Grzegorz Pac. - Jesteśmy w stanie powiedzieć więcej o związkach władców czy arystokracji - dodaje. 
Audio
  • Jak wyglądały małżeństwa w średniowieczu? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Czwórkowy gość już na wstępie rozmowy zaznaczył, że średniowiecze to okres aż 1000 lat, więc w tym czasie zachodziły i zmiany zwyczajów, obrządków, ewaluowała tradycja. - Nie ma wątpliwości, że w wielu wypadkach, jeśli chodzi o śluby władców i arystokracji, istotna rola przypadała kwestiom związanym z interesami rodziny - mówi dr Grzegorz Pac z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. - Jednak nie lekceważyłbym znaczenia uczucia - dodaje. 

By doszło do małżeństwa niezbędna była zgoda małżonków, choć w praktyce, liczyło się słowo przyszłego męża i ojca panny młodej. Przez długi czas nie możemy mówić też o ślubach związanych z kościołem. - Bardzo długo nie myślano o małżeństwie w kontekście religijnym. Małżeństwo pojawia się w pismach kościoła, ale głównie jako problem - mówi historyk. - W VIII czy IX wieku ważne było by małżeństwo zawierane było publicznie, dopiero wiek XIII przynosi myślenie religijne o ślubach - wyjaśnia.  

W XIII wieku pojawiła się zasada, że małżeństwo musi mieć miejsce przed obliczem kościoła Grzegorz Pac


W jakim wieku zawierano małżeństwa w średniowieczu? Czy zapobiegano związkom kazirodczym? Jakie były cele średniowiecznych małżeństw? Jak w wiekach średnich okazywano sobie uczucia? Jak traktowano nagość? Czy kobiety wstępujące w związek małżeński miały jakiś majątek i jak wyglądała kwestia rozwodów? O tym w rozmowie z audycji "Zaklinacze czasu". 

Posłuchaj też nagrania całej audycji "Zaklinacze czasu", 9.02.2019 >>>

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: dr Grzegorz Pac z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego

Data emisji: 9.02.2019

Godzina emisji: 14.08

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ślub po polsku - co to w ogóle znaczy?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 10:17
Internet "mówi", że dziś salę weselną zamawia się na trzy lata przez planowanym ślubem, obowiązkowy jest kolor przewodni wesela, a samochód dobiera się pod garnitur pana młodego. A co mówią profesjonaliści?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zaprzyjaźnić się... z teściami?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 10:00
Związek między dwojgiem osób to nie tylko relacja mąż-żona, partner-partnerka czy narzeczony-narzeczona, to również związek z rodzicami i teściami. 
rozwiń zwiń