Jak zaprzyjaźnić się... z teściami?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 10:00
Związek między dwojgiem osób to nie tylko relacja mąż-żona, partner-partnerka czy narzeczony-narzeczona, to również związek z rodzicami i teściami. 
Audio
  • Anna Czarnecka opowiada o złożonych relacjach z teściami (Strefa prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: gpointstudio/Shutterstock

Teściowe stanowią motyw licznych żartów, czasami jednak teściowa czy teść mogą być lepszymi rodzicami niż ci biologiczni.

- W żartach o synowych i teściowych jest pewnie niestety wiele prawdy - mówi Anna Czarnecka, psycholog i psychoterapeutka z Ośrodka Psychoterapii i Coachingu Inner Garden. - Relacja opisywana w dowcipach to stereotyp, jak każdy stereotyp oparty jest na jakiejś prawdzie, na jakiś doświadczeniach. Choć to duże obciążenie dla rodzących się relacji - dodaje. 

Skarżenie się na teściów i teściowe jest dość powszechne, dotyczy wielu pacjentów Czwórkowego gościa. - Gdy powstaje nowa rodzina zmienia się układ sił - podkreśla psycholog. - Trzeba się dogadać - podkreśla. 

Nawet w najlepiej funkcjonujących rodzinach, ten pierwszy okres tworzenia się nowej rodziny, jest trudny dla wszystkich Anna Czarnecka

Gość Kuby Jamrozka zaznacza, że te nowe relacje nie dotyczą tylko osób, które weszły w związek formalny, ślub tu nie jest konieczny. Dużo się mówi o relacji teściowa- synowa, mniej o relacji teść-zięć. Anna Czarnecka zwraca uwagę na różne powody tej sytuacji, podkreśla rodzaj więzi i znaczenie tego, co łączy matkę z synem. - To walka o mężczyznę. Właściwie występuje zawsze w większym lub mniejszym nasileniu. Pytanie o to, która z pań ma większe znaczenie w życiu syna, męża - mówi ekspertka. - A one są tak samo ważne, ale w innych rolach - podkreśla. 

W czym tkwią różnice w kontaktach z rodzicami i teściami? Co zrobić, by relacje rodzinne były ciepłe, pełne zrozumienia i szacunku, a przynajmniej poprawne? Jak nie wpaść w poczucie winy, że nie jest się idealnym partnerem ich dziecka? Jak z taktem, ale stanowczo stawiać na swoim i nie pozwolić teściom na przejęcie kontroli nad naszym życiem? Jak zaprzyjaźnić się z rodzicami partnera? O tym w rozmowie z audycji "Strefa Prywatna". 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Anna Czarnecka (psycholog i psychoterapeuta z Ośrodka Psychoterapii i Coachingu Inner Garden)

Data emisji: 15.01.2019

Godzina emisji: 20.09

pj/kul

Czytaj także

Gdy różnica wieku nie ma znaczenia...

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 11:50
- W mojej praktyce częściej zdarza się takie rozdanie, w którym mężczyzna jest starszy od kobiety. Dlaczego to nas nie dziwi, a dziwią nas inne historie? - zastanawiała się w Czwórce sex & life coacherka Marta Niedźwiecka, nawiązując do związku prezydenta Francji Emmanuela Macrona ze swoją starszą o 24 lata żoną Brigitte Macron.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozytywne myślenie po polsku. Co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 14:25
Większość z nas nie potrafi celebrować dobrych chwil. Łatwiej przychodzi nam wielokrotne przeżywanie porażek i trudnych wydarzeń. Dlaczego łatwiej jest nam mówić o rzeczach przykrych, niż tych, które nas cieszą?
rozwiń zwiń