Jak powstało pismo?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 07:58
Żeby ułatwić sobie liczenie krów i worków zboża, starożytni Sumerowie - prawdopodobnie jako pierwsi na świecie - opracowali symbole oznaczające konkretne przedmioty. Gliniane stożki oznaczały pojedynczy przedmiot, kula - symbolizowała dziesiątkę. W audycji opowiemy, jak narodziło się pierwsze pismo.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Pru Studio
Batory.jpg
MS Batory. "Lucky ship" - ambasador polskiej kultury

System oznaczeń rozwijał się wraz z rozwojem państwa. Jak wyglądały pierwsze zapisy i ile było ich prób odczytywania - o tym porozmawiamy z gościem Zaklinaczy Czasu.

Posłuchaj także:


W audycji również opowiemy o rywalu Zawiszy Czarnego - Janie z Aragonii w cyklu "Ludzie z żelaza", a w Kalendarium przypomnimy między innymi rocznicę urodzin Łukasza Cieplińskiego - prezesa ostatniej komendy stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość (ur. 26 listopada 1913 r.).

***

Na audycję "Zaklinacze Czasu" zapraszamy w sobotę (21.11) po godz. 14.05. Program poprowadzi Justyna Majchrzak.

mat.pras/aw

Czytaj także

Grafologia. Charakter pisma jest jak odcisk palca

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 16:06
- W piśmie wyrażamy siebie i naszą osobowość. Co ciekawe, kiedy my się zmieniamy, rozwijamy, nasz charakter pisma ewoluuje wraz z nami - tłumaczyła dr Zuzanna Górska-Kanabus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lwów - miasto odznaczone Virtuti Militari. Mija 100 lat od rozpoczęcia obrony Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 11:33
- W walkach o miasto w dużej części brała udział młodzież, stąd wzięło się słynne określenie "Orlęta Lwowskie". Za to bohaterstwo Józef Piłsudski odznaczył Lwów - jako jedyne miasto polskie - Krzyżem Virtuti Militari - mówi prof. Mirosław Szumiło.
rozwiń zwiń