X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krzyżacy. "Dobrze funkcjonująca korporacja"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2018 16:30
- Rutyna Krzyżaka była nudna. Wstawał o 4 rano, przd śniadaniem uczestniczył w dwóch mszach. Po posiłku zajmował się obowiązkami - pracował w stajni, w warsztacie, a jesly był zmyślny to w kancelarii - opowiada historyk Marcin Sałański.  
Audio
  • Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego od kulis (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Malbork 18.07.2014. Inscenizacja starcia między wojskami polskimi a siłami krzyżackimi, odbyła się w ramach XV festiwalu kultury średniowiecznej Oblężenie Malborka w fosie wschodniej Zamku w Malborku
Malbork 18.07.2014. Inscenizacja starcia między wojskami polskimi a siłami krzyżackimi, odbyła się w ramach XV festiwalu kultury średniowiecznej "Oblężenie Malborka" w fosie wschodniej Zamku w Malborku Foto: PAP/Piotr Wittman

Marcin Sałański Krzyżak nie równa się Niemiec. To jest mit, który pojawił się m.in. jako efekt propagandy PRL

Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego pierwotnie miał chronić pielgrzymów w Ziemi Świętej, a ten, kto decydował się zerwać z doczesnym światem i wstąpić do Zakonu, godził się na bycie mnichem. - To była taka dobrze funkcjonująca korporacja z mocno hierarchiczną strukturą organizacyjną i prezesem, czyli Papieżem, a tuz pod nim Wielkim Mistrzem - wyjaśnia ekspert.

Do wojsk Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego formalnie mógł przyłączyć się każdy. Także Polak. - Znamy przypadek źródłowy, gdzie w XIII wieku pewien możny krakowski pan dał zakonowi darowiznę i został zakonnikiem - opowiada Sałański.  


Czytaj także
Jean-Leon_Gerome_Pollice_Verso gladiator 1200.jpg
Gladiatorzy jak gwiazdy rocka w starożytnym Rzymie

Czy Zakon Krzyżacki miał jakieś zasługi? W jakich okolicznościach pojawił na ziemiach polskich? Co dziś dzieje się z Krzyżakami? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: Marcin Sałański (historyk, publicysta)

Data emisji: 14.07.2018

Godzina emisji: 14.15

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak zostać genealogiem. "Trzeba mieć w sobie dużo ciekawości"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 15:20
- Ciekawość, zacięcie, detektywistyczne i cierpliwość – to cechy, bez których nie da się być genealogiem – przekonują goście Czwórki, genealogowie Marta Raczyńska-Kruk, Michał Gierszon, Łukasz Karpecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ArchiMapy: Krupówki - kulturalne serce polskich Tatr

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2018 18:19
W cyklu "Archimapy" odwiedziliśmy symbol Zakopanego. Słynny deptak, na którym dziś można kupić ciupagę, zjeść oscypek i zrobić zdjęcie z niedźwiedziem.
rozwiń zwiń