Za nami 58. rocznica zamachu na Johna F. Kennedy’ego. Co dziś wiadomo?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2021 11:30
22 listopada 1963 roku, to dzień który wstrząsnął Ameryką. To wtedy, w Dallas zastrzelono 35. Prezydenta Stanów Zjednoczonych - Johna Fitzgeralda Kennedy’ego. Sprawa zamachu do tej pory budzi wiele pytań i kontrowersji.
Senator John F. Kennedy przemawia na Narodowej Konwencji Partii Demokratycznej po jednogłośnej nominacji na prezydenta Stanów Zjednoczonych, 1960 r.
Senator John F. Kennedy przemawia na Narodowej Konwencji Partii Demokratycznej po jednogłośnej nominacji na prezydenta Stanów Zjednoczonych, 1960 r. Foto: Forum/Vintage Images.Archiwum: Universal Images Group

W sprawie zamachu prowadzono wnikliwe śledztwo. Jednak od prawie sześciu dekad, to wydarzenie  jest przedmiotem wielu pytań i dociekań - jaką dokładnie rolę pełnił Lee Harvey Oswald, który oddał strzały w kierunku prezydenta USA? Ile kul do niego wystrzelono? Wątpliwości dotyczą też sekcji zwłok zamordowanego prezydenta. - W tej sprawie dokonano, wielu zaniedbań, a o wszystkim - w tym o oficjalnej wersji decydowały względy polityczne - mówi prof. Jerzy Kasprzak, współautor książki "Anatomia zabójstwa" o zamachu na Johna F. Kennedy’ego. 

Posłuchaj
18:49 CZWORKA/Zaklinacze czasu - Kennedy 27.11.2021.mp3 Prof. Jerzy Kasprzak, współtwórca książki "Anatomia zabójstwa" opowiada o sprawie zabójstwie prezydenta Johna F. Kennedy'ego (Zaklinacze czasu/Czwórka)

 

- Prezydentura Johna F. Kennedy'ego była bardzo trudna. Podczas jej trwania miało miejsce wiele wydarzeń międzynarodowych, przede wszystkim kryzys kubański i rodzący się konflikt w Wietnamie - mówi specjalista. - Należy dodać, że w 1964 czekały Kennedy'ego kolejne wybory prezydenckie.

Jak tłumaczy prof. Kasprzak, Teksas na mapie USA, jest stanem dość ważnym, niejednoznacznym i trudnym. - Kennedy obawiał się wizyty w Teksasie i Dallas. Jednak, ku jego zdumieniu, tłum przywitał go owacyjnie i ciepło - opowiada gość audycji. - Proponowano mu przejazd zakrytym samochodem, tak, żeby nie było wiadomo w którym samochodzie się znajduje. Jednak prezydent odmówił. 

Chueasuwan Phunsawat Shutterstock wojna helikopter 1200.jpg
Amerykanie w Wietnamie. Historia wojny w dżungli

Czytaj także:

Dzień 22 listopada 1963 roku w Dallas był gorący, w cieniu było prawie 30 stopni. Kolumna prezydencka przejechała przez całe miasto, na trasie przejazdu stały wiwatujące tłumy, co było również zaskoczeniem dla obserwatorów politycznych. - Limuzyna skręciła w ulicę Elm Street, a do końca przejazdu zostały 3 km - mówi profesor. - Na przedmieściach miało się odbyć konwent partyjny demokratów. Ulica kończyła się zjazdem pod wiadukty kolejowe. W momencie, kiedy limuzyna skręcała padły strzały. Według oficjalnej wersji jedyną osobą odpowiedzialną za zamach na prezydenta USA był Lee Harvey Oswald. Mimo wielu wątpliwości taka wersja obowiązywała przez wiele lat.

W 2003 roku, w 40. rocznicę wydarzeń, japońska telewizja Asahi przygotowywała program o zamachu. Jej pracownicy, podczas podróży również do Dallas zebrali dużo materiałów, a także otrzymali mnóstwo dokumentów i zdjęć z Muzeum 6 piętra z Dallas - czyli miejsca skąd rzekomo strzelał Oswald.
- Być może wielu nie wie, ale po zebraniu dokumentacji, Japończycy, chcieli uzyskać niezależną opinię z zakresu balistyki i medycyny sądowej z innej części świata - opowiada gość Czwórki. - Zwrócili się o jej przygotowanie do Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego i tak wraz z prof. Młodziejowskim przygotowaliśmy ekspertyzę.


Źr. The Zapruder Film - JFK (6/7) Movie CLIP (1991) HD

Co ciekawe, od czasów pierwszej analizy, wykonanej tuż po zamachu przez FBI, do tamtej pory nikt nie przeprowadził niezależnej, rzetelnej analizy kryminalistycznej zebranego materiału dowodowego. - Otrzymaliśmy zupełnie inny wynik niż oficjalne dane. Analizowaliśmy materiał dźwiękowy, w tym zarejestrowane odgłosy strzałów, film Zaprudera oraz wiele zdjęć - tłumaczy prof. Jerzy Kasprzak. - Część z nich nigdy nie była w USA publikowana, ze względu na decyzję Komisji Warrena, zakazującej pokazywanie pośmiertnych zdjęć prezydenta. Wpływ na nią miała prośba Jacqueline Kennedy. Wszyscy więc eksperci pracujący dla Komisji Wareena opierali się na szkicach sytuacyjnych, a nie na zdjęciach.

Jak mówi ekspert, podczas badania oscyloskopowego dźwięków można było rozróżnić pięć, następujących po sobie strzałów, o różnej głośności. - To sugeruje, że strzelano z różnych stron, musiało być przynajmniej trzech strzelców i trzy rodzaje broni. Według naszej ekspertyzy prezydent zginął na miejscu w samochodzie - podkreśla gość audycji. - Oficjalnie podano, że prezydent zmarł w szpitalu godzinę po przywiezieniu, chciano tym samym zachować ciągłość władzy. Tę godzinę wykorzystano do tego, żeby znaleźć wiceprezydenta Johnsona, który na pokładzie samolotu został zaprzysiężony jako pełniący obowiązki prezydenta USA. 


Źr. Youtube/ Official Trailer | Killing Kennedy | National Geographic UK


Polscy eksperci również zauważyli, że do materiałów sprawy nie dołączono pocisku znalezionego w kokpicie samochodu. Dowód rzeczowy zaginął, więc nie można było dokonać jego analizy i określić rodzaju broni z którego został wystrzelony. - Zmanipulowano także film Zaprudera. Został on szybko przejęty przez FBI, a następnie został dosyć szybko udostępniony. Z filmu jednak, jak podaje FBI wycięto sześć klatek i ta wersja obowiązywała przez lata - wyjaśnia ekspert. - Japończycy, w 2003 roku, po raz pierwszy na świecie pokazali cały film Zaprudera. Na zwolnionych klatkach widać wyraźnie, że od przodu w tablicę drogowskazu wchodzi pocisk. To wskazywało na strzał od przodu.

Ze względów politycznych, jako sprawca został wskazany Lee Harvey Oswald, którego 24 listopada, na terenie komendy policji, zabił Jack Ruby. - Oswald miał być kozłem ofiarnym, który miał maskować prawdziwych snajperów - zaznacza prof. Jerzy Kasprzak. - Oswald był słabym strzelcem i również z tego względu nie mogły dokonać zamachu.


***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Prof Jerzy Kasprzak (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, współautor książki "Anatomia zabójstwa"

Data emisji: 27.11.2021

Godzina emisji: 14.15

aw

Czytaj także

John F. Kennedy. Prezydentura w cieniu zimnej wojny

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 05:40
8 listopada 1960 roku John F. Kennedy zwyciężył w wyborach i został 35. prezydentem Stanów Zjednoczonych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaułek Prosowy. Ulica, która powstała z przejęzyczenia

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 14:20
- Zaułek jest trochę na uboczu głównych szlaków handlowych i jak donoszą archiwalne źródła, w Zaułku Prosowym nigdy nie było spichlerzy i nie handlowano tam zbożem - mówi Paweł Bukowski, przewodnik miejski po Toruniu.
rozwiń zwiń