Zaułek Prosowy. Ulica, która powstała z przejęzyczenia

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 14:20
- Zaułek jest trochę na uboczu głównych szlaków handlowych i jak donoszą archiwalne źródła, w Zaułku Prosowym nigdy nie było spichlerzy i nie handlowano tam zbożem - mówi Paweł Bukowski, przewodnik miejski po Toruniu.
Toruń
ToruńFoto: Shutterstock.com/ako photography

Zobacz
Łódź ulica Piotrkowska 1200.jpg
Łódź - miasto ze śledziem, rzekami i "Luwrem"

Skąd zatem proso pojawiło się w zaułku? Zbadał to profesor Krzysztof Mikulski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - W oparciu o gromadzone dokumenty można przyjąć, że mamy tu do czynienia z przejęzyczeniem, które na stałe weszło do miejskiej nomenklatury i administracji - wyjaśnia rozmówca Oliwii Krettek.

Posłuchaj
04:06 CZWÓRKA Stacja Nauka - Torun 28.10.2021.mp3 Skąd wziął się w Toruniu Zaułek Prosowy? (Stacja Nauka/Czwórka)

Zobacz
Bieszczady czarne chmury deszcz free shutterstock 1200.jpg
Bieszczady, czyli tam, gdzie "Czady" starły się z "Biesami"

W czasach funkcjonowania Klasztoru Dominikańskiego - w okresie jego największego rozkwitu - w tej okolicy znajdowały się dwa zaułki: Hirsche Winkiel, czyli zaułek jeleni kojarzony z dobrą okolicą, oraz Fuchs Winkiel, czyli zaułek lisi, zamieszkały przez typów spod ciemnej gwiazdy oraz przez kata. - Przejęzyczenie powstało na skutek nieporozumienia dźwiękonaśladowczego, bo słowo "hirsche" zostało zamienione na "hirse", a to w języku niemieckim oznacza proso. O jeleniu nikt już dziś nie pamięta, natomiast proso zakorzeniło się w Toruniu na dobre - dodaje Paweł Bukowski.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 28.10.2021

Godzina emisji: 12.21

kul

Czytaj także

Czar Podlasia - magia ziół i natury

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 12:09
By zbliżyć się do natury, poznać dawne drewniane budowle, setki ziół wykorzystywanych w czarach i lecznictwie, warto wybrać się na Podlasie. Podlaski Ogród Botaniczny i jego sąsiedztwo odkrywa przed nami wiele dawnych tajemnic. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dar Pomorza". Z Niemiec, przez Francję, do Polski. A potem dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2021 11:00
W pierwszy rejs pod polską banderą wyruszył w 1930 roku, do początku lat 80. wyszkolono na nim ponad 13 tysięcy studentów. Dziś "Dar Pomorza" to statek-muzeum, które co roku odwiedza około 100 tysięcy gości. 
rozwiń zwiń