Polskie Radio
Section05
Historia - ludzie

Nieznani w Polsce, znani za granicą. O wybitnych Polakach, o których się nie mówi

Co łączy kompozytorkę Teklę Bądarzewską, Antoine'a z Sieradza, zwanego "królem fryzjerów", Adę Sari i Antoniego Patka - producenta słynnych zegarków, pochodzącego z Piask na Lubelszczyźnie? Stali się oni rozpoznawalni na całym świecie, jednak w Polsce nie mówi się o nich dużo. Dlaczego nie są szerzej znani w naszym kraju?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek historie Historia - ludzie

Umarła królowa, niech żyje król! Jakie będzie panowanie Karola III?

Coś się kończy, coś się zaczyna: po śmierci Elżbiety II tron Zjednoczonego Królestwa przejął jej syn, który przyjął imię Karol III. Trudno się spodziewać, aby dorównał matce długością panowania, czy więc przynajmniej będzie w stanie zdobyć taką sympatię i popularność, jaką cieszyła się ona? Jeśli sądzić po jego dwóch poprzednikach tego samego imienia, ma na to bardzo małe szanse.
Zobacz więcej na temat:  Karol III Elżbieta II Wielka Brytania Historia - ludzie Rafał Tomański Trójka

Ignacy Łukasiewicz. Nie tylko wynalazca, ale także społecznik i darczyńca

Ignacy Łukasiewicz był pionierem przemysłu naftowego i człowiekiem, który podarował ludzkości lampę naftową. Był też nazywany „ojcem Łukasiewiczem”, ale to przez wdzięcznych mu za ludzkie wsparcie mieszkańców Galicji. Ten fakt jednak długo pomijano. - Przejrzałem podręczniki z okresu PRL-u i tego elementu nigdy nie zauważono - mówi w Programie 1 Polskiego Radia ks. prof. Janusz Królikowski.
Zobacz więcej na temat:  Historia - ludzie ropa naftowa Dorota Truszczak Ignacy Łukasiewicz

"Przeszła przez wszystkie próby, przez które może przejść człowiek". Co wiemy o Matce Boskiej?

Boże Narodzenie to czas, kiedy świętujemy przyjście na świat Jezusa Chrystusa. W szopkach przedstawiane są wizerunki między innymi Dzieciątka, jego Matki i Józefa. Maryja zajmuje szczególne miejsce w Kościele, ale co tak naprawdę o niej wiemy?
Zobacz więcej na temat:  wiara Kościół katolicki Historia - ludzie Jerozolima Jezus Chrystus Nazaret Betlejem Boże Narodzenie msn21-historia HISTORIA ludzie

Wacław Jędrzejewicz. Polityk, historyk, niepodległościowiec

30 listopada 1993 roku zmarł prof. Wacław Jędrzejewicz. Był oficerem polskiego wywiadu, współorganizatorem Polskiej Organizacji Wojskowej, a w okresie międzywojennym pełnił funkcję ministra. Wsławił się również jako założyciel Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce - jednej z najważniejszych polonijnych placówek naukowych. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wacław Jędrzejewicz historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne I wojna światowa Historia - ludzie II wojna światowa Józef Piłsudski Legiony emigracja Stany Zjednoczone wojna polsko-bolszewicka

II Rzeczypospolita - niezłe państwo, choć niewolne od wyzwań

11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Tereny z jakich miała być utworzona II Rzeczypospolita bardzo się różniły między sobą. - To był eksperyment, jaki nie pojawił się nigdzie na świecie: połączono trzy rozdarte części, które przez ponad 120 lat zrastały się gospodarczo i politycznie z innymi państwami. Nagle z nich powstała Polska - mówi Sławomir Koper, historyk i autor książki "Afery i Skandale Drugiej RP". - To było całkiem niezłe państwo - podkreśla.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka książki historie historia Polski Historia - ludzie Kamil Jasieński Dwudziestolecie międzywojenne

"Ich los to dramaturgia niesłusznie zabranego życia". Prezes IPN w rocznicę śmierci "Inki" i "Zagończyka"

- Ich życie pozwoliło umrzeć w dramatycznych, pięknych i bohaterskich okolicznościach - mówił w Gdańsku o Danucie Siedzikównie "Ince" oraz Feliksie Selmanowiczu "Zagończyku" prezes IPN Karol Nawrocki podczas uroczystości w 75. rocznicę ich śmierci.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historie Historia - ludzie Danuta Siedzikówna Feliks Selmanowicz pamięć historia Polski społeczeństwo śmierć IPN