"Nikt nie stroił tak jak oni". 80. rocznica urodzin George'a Harrisona z The Beatles

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2023 18:30
Gdyby żył, właśnie świętowałby 80. urodziny. George Harrison razem z Johnem Lennonem, Paulem McCartneym i Ringo Starrem napisał historię jednego z najważniejszych zespołów w historii muzyki. - Cytując agenta prasowego The Beatles, Dereka Taylora, ta historia to najwspanialsza powieść XX wieku. Z tym, że wydarzyła się naprawdę - mówi dziennikarz Paweł Błędowski.   
Zespół The Beatles powstał w 1960 roku w Liverpoolu.
Zespół The Beatles powstał w 1960 roku w Liverpoolu.Foto: Kraft74/Shutterstock.com

Sławę i rozgłos przyniosły mu występy w jednej z najważniejszych grup XX wieku The Beatles. W czasie aktywności słynnej czwórki z Liverpoolu pozostawał nieco w cieniu Lennona i McCartneya. Jednak, jak podkreśla w Czwórce Damian Sikorski, nie byli oni jedynymi świetnymi twórcami w zespole. - Uważam, że George Harrison pisał przepiękne kompozycje, i żałuję, że więcej się ich nie znalazło na płytach grupy - mówił.

Przed wydaniem swojej pierwszej płyty Beatlesi byli już popularni. Grupa grała mnóstwo koncertów i dała się poznać szerokiej publiczności. - Byli znani nie tylko w Liverpoolu i Londynie, ale w zasadzie kochała już ich cała Wielka Brytania. Za chwilę usłyszał o nich cały świat - opowiada dziennikarz. - Koncerty to było coś magicznego. Beatlesi porywali publiczność do tańca, a ona znała te kompozycje. Wkrótce ukazał się krążek "Please Please me". Album jest bardzo spójny, a każda piosenka wniosła ogromny wkład w rozwój światowej muzyki.

Według niektórych źródeł Harrison opanował sztukę gry aż na 26 instrumentach. Nawet jeśli ta liczba jest nieco zawyżona, z pewnością był on najsprawniejszym gitarzystą w grupie The Beatles. Magazyn "Rolling Stone" umieścił go nawet na 11. miejscu zestawienia stu najlepszych gitarzystów wszech czasów. W czasie gry w zespole Harrison wiele razy udowodnił, że nie była mu też obca sztuka pisania piosenek. Świadczą o tym takie utwory jak "Something", "Here Comes the Sun" czy "While My Guitar Gently Weeps" - w tym ostatnim możemy podziwiać gitarowy kunszt przyjaciela George'a - Erica Claptona, który zagrał gościnnie na jego zaproszenie.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez The Beatles (@thebeatles)

Sprawdź też:

The Beatles - Hey Jude / The Beatles

Jako pierwszy spośród wielkiej czwórki wydał George swój solowy album. Płyta "Wonderwall Music" ukazała się 1 listopada 1968 roku. Gdy dwa lata później zespół The Beatles oficjalnie się rozpadł, 27-letni Harrison nie zwlekał z rozpoczęciem kariery pod własnym nazwiskiem: już w listopadzie 1970 roku światło dzienne ujrzał jego potrójny album "All Things Must Pass", zawierający przebój "My Sweet Lord". - W tym samym czasie muzyk wyruszył w trwające prawie dwa miesiące solowe tournée "Dark Horse" - znów wyprzedzając tym ruchem Lennona, McCartneya i Starra. W kolejnych latach uczestniczył w licznych projektach i artystycznych kolaboracjach z największymi gwiazdami muzyki - wspomina rozmówca Jakuba Jamrozka. George Harrison zmarł 29 listopada 2001 roku w Los Angeles. Miał 58 lat.

George Harrison - My Sweet Lord / George Harrison

Fanem Beatlesów jest także Paweł Błędowski. - "Szalikowcem" zespołu zostałem dzięki płytotece moich rodziców. Pamiętam magnetofon szpulowy i siebie pełzającego gdzieś na dywanie - śmieje się dziennikarz Radia Lublin. - Z resztą wrażliwość "beatlesowska" i ich melodie zostały ze mną do dziś. W pewnym momencie, kiedy byłem już studentem historii, zaczęła mnie interesować także biografia zespołu. Do tego stopnia, że dziś jestem w stanie powiedzieć, że ta biografia momentami jest ciekawsza niż sama muzyka. To niesamowity zbieg okoliczności i fantastycznych nieprawdopodobieństw, które jednak się zdarzyły - dodaje.      

Posłuchaj
23:18 CZWÓRKA Zaklinacze czasu - the beatles 25.02.2023.mp3 O historii The Beatles opowiadają dziennikarze Damian Sikorski i Paweł Błędowski (Zaklinacze czasu/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Damian Sikorski (dziennikarz muzyczny Czwórki), Paweł Błędowski (dziennikarz Radia Lublin)

Data emisji: 25.02.2023

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Muzyczne wycieczki George'a Harrisona

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 12:11
W audycji opowiadaliśmy m.in. o inspiracjach i efektach współpracy członka zespołu The Beatles z innymi twórcami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Helter Skelter" – ukradziony utwór Beatlesów

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 16:53
Równo pół wieku temu na sali sądowej w Los Angeles zabrzmiały dźwięki utworu The Beatles, "Helter Skelter". Miało to pomóc w osądzeniu Charlesa Mansona i jego gangu, który w 1969 roku dokonał makabrycznej zbrodni w willi Romana Polańskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncerty na dachach – nie tylko Beatlesi

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 10:27
52 lata temu grupa The Beatles dała słynny koncert na dachu budynku wytwórni Apple w Londynie. To najbardziej znany, ale niejedyny tego typu występ w wykonaniu gwiazd rocka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Winylowe białe kruki - "Please Please Me" The Beatles w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 18:10
Damian Sikorski w cyklu "Białe kruki" opowiada o najcenniejszych wydaniach płytowych. Tym razem bohaterem audycji jest album "Please Please Me" The Beatles. - To płyta wyjątkowa. Do dziś artyści czerpią z dorobku Beatlesów - mówi dziennikarz. 
rozwiń zwiń