"Stanisław Moniuszko miał w sobie muzyczny ogień"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 12:00
- Stanisław Moniuszko potrafił zaskoczyć, miał pomysły nieszablonowe. Był człowiekiem pełnym pasji, który miał potrzebę tworzenia muzyki, miał ten ogień. I był w tym wszystkim bardzo konsekwentny - mówił Mariusz Gradowski, kulturoznawca, antropolog muzyki.
Audio
  • O życiu, twórczości i... osobowości Stanisława Moniuszki opowiada Mariusz Gradowski (Klucz kulturowy/Czwórka)
Stanisław Moniuszko
Stanisław MoniuszkoFoto: Polona/domena publiczna

historia.skiazka1200x660.jpg
Gall Anonim. Kto tak naprawdę spisał nasze dzieje?

Stanisław Moniuszko to autor ponad 268 pieśni, a także wielu oper, operetek, czy baletów. Tworzył muzykę nacechowaną narodowo, wplatając w swoje kompozycje wyraziste elementy folkloru polskiego. Wybitny kompozytor urodził się 5 maja 1819 roku, a rok 2019 ogłoszono rokiem Stanisława Moniuszki. - To jeden z najważniejszych polskich twórców w historii, ma kapitalną spuściznę - mówił Mariusz Gradowski, muzykolog, dziennikarz radiowej Dwójki, i opowiadał o początkach muzycznej drogi Stanisława Moniuszki. 

- To były czasy, kiedy salony pełniły bardzo ważną funkcję. To tam spotykali się dorośli, by m.in. wspólnie rozmawiać, muzykować, a dzieci mogły się temu przysłuchiwać. To tam także z pewnością mały Staś nasiąkał atmosferą wspólnego śpiewania - mówił Mariusz Gradowski. I jak podkreślał, Moniuszko w swoich czasach był świetnym organistą. - Gdy wrócił ze szkolnych wojaży z Berlina do Wilna, szybko "rozkręcił" lokalną scenę, która przedtem była uboga. Skrzykiwał wszystkich, by wspólnie pograć. I połowicznie mu się to udało. Jednak tak naprawdę rozwinął skrzydła dopiero później, będąc w Warszawie - tłumaczył ekspert w Czwórce. 

Czy współcześnie Moniuszko również byłby "klawiszowcem"? I dlaczego, jako kompozytor, to po pieśni sięgał najchętniej? Który z jego utworów mógłby stać się prawdziwym "hitem" i dlaczego znany jest dziś głównie jako twórca "Prząśniczek"? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej audycji "Klucz kulturowy" >>> w której m.in. historia Melexa, elektrycznego pojazdu rodem z Polski.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Mariusz Gradowski (kulturoznawca, antropolog muzyki, dziennikarz radiowej Dwójki) 

Data emisji: 5.05.2019

Godzina emisji: 15.18

kd/kw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sára Tímár, Ferenc Sebő - ich historia muzyki nad Dunajem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 10:00
Ferenc Sebő jest założycielem zespołu, w którym karierę rozpoczynała Márta Sebestyén oraz Péter Éri - obecnie członkowie znanego Muzsikas Folk Ensemble. Razem z wokalistką Sárą Tímár opowiadał w Czwórce o historii węgierskiej muzyki i własnej drodze do jej odkrywania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szymon Komasa: nie ma polskich pieśni bez Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2019 16:30
Miłość rozpala emocje na nowym albumie Szymona Komasy. Historię największego z uczuć opowiadają na płycie przepiękne pieśni polskich kompozytorów. Tytuł "Polish Love Story" nie jest przypadkowy, bo w muzyce chcę opowiadać o miłości - mówi śpiewak barytonowy.
rozwiń zwiń