X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Stanisław Moniuszko miał w sobie muzyczny ogień"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 12:00
- Stanisław Moniuszko potrafił zaskoczyć, miał pomysły nieszablonowe. Był człowiekiem pełnym pasji, który miał potrzebę tworzenia muzyki, miał ten ogień. I był w tym wszystkim bardzo konsekwentny - mówił Mariusz Gradowski, kulturoznawca, antropolog muzyki.
Audio
  • O życiu, twórczości i... osobowości Stanisława Moniuszki opowiada Mariusz Gradowski (Klucz kulturowy/Czwórka)
Stanisław Moniuszko
Stanisław MoniuszkoFoto: Polona/domena publiczna

historia.skiazka1200x660.jpg
Gall Anonim. Kto tak naprawdę spisał nasze dzieje?

Stanisław Moniuszko to autor ponad 268 pieśni, a także wielu oper, operetek, czy baletów. Tworzył muzykę nacechowaną narodowo, wplatając w swoje kompozycje wyraziste elementy folkloru polskiego. Wybitny kompozytor urodził się 5 maja 1819 roku, a rok 2019 ogłoszono rokiem Stanisława Moniuszki. - To jeden z najważniejszych polskich twórców w historii, ma kapitalną spuściznę - mówił Mariusz Gradowski, muzykolog, dziennikarz radiowej Dwójki, i opowiadał o początkach muzycznej drogi Stanisława Moniuszki. 

- To były czasy, kiedy salony pełniły bardzo ważną funkcję. To tam spotykali się dorośli, by m.in. wspólnie rozmawiać, muzykować, a dzieci mogły się temu przysłuchiwać. To tam także z pewnością mały Staś nasiąkał atmosferą wspólnego śpiewania - mówił Mariusz Gradowski. I jak podkreślał, Moniuszko w swoich czasach był świetnym organistą. - Gdy wrócił ze szkolnych wojaży z Berlina do Wilna, szybko "rozkręcił" lokalną scenę, która przedtem była uboga. Skrzykiwał wszystkich, by wspólnie pograć. I połowicznie mu się to udało. Jednak tak naprawdę rozwinął skrzydła dopiero później, będąc w Warszawie - tłumaczył ekspert w Czwórce. 

Czy współcześnie Moniuszko również byłby "klawiszowcem"? I dlaczego, jako kompozytor, to po pieśni sięgał najchętniej? Który z jego utworów mógłby stać się prawdziwym "hitem" i dlaczego znany jest dziś głównie jako twórca "Prząśniczek"? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej audycji "Klucz kulturowy" >>> w której m.in. historia Melexa, elektrycznego pojazdu rodem z Polski.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Mariusz Gradowski (kulturoznawca, antropolog muzyki, dziennikarz radiowej Dwójki) 

Data emisji: 5.05.2019

Godzina emisji: 15.18

kd/kw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sára Tímár, Ferenc Sebő - ich historia muzyki nad Dunajem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 10:00
Ferenc Sebő jest założycielem zespołu, w którym karierę rozpoczynała Márta Sebestyén oraz Péter Éri - obecnie członkowie znanego Muzsikas Folk Ensemble. Razem z wokalistką Sárą Tímár opowiadał w Czwórce o historii węgierskiej muzyki i własnej drodze do jej odkrywania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szymon Komasa: nie ma polskich pieśni bez Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2019 16:30
Miłość rozpala emocje na nowym albumie Szymona Komasy. Historię największego z uczuć opowiadają na płycie przepiękne pieśni polskich kompozytorów. Tytuł "Polish Love Story" nie jest przypadkowy, bo w muzyce chcę opowiadać o miłości - mówi śpiewak barytonowy.
rozwiń zwiń