X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zazdrość, zdrada, nielegalne związki. Życie pisarzy na przełomie wieków

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 18:30
Przełom XIX i XX wieku i Oni - niezwykli literaci: Prus, Sienkiewicz, Żeromski, Asnyk, Konopnicka, Orzeszkowa, Zapolska, Leśmian. Chciałoby się zapytać - co robili, kiedy nie pisali?
Audio
  • Jak wyglądała Warszawa literacka przełomu XIX i XX wieku? (Klucz kulturowy/Czwórka)
Nałęczów 1905. Wieczór literacki w Nałęczowie. Nz. siedzą od lewej: Stanisław Bryliński, Zofia Nałkowska, Ignacy Matuszewski, Władysław Tatarkiewicz; stoją od lewej: Adam Nagórski, Wanda z Malinowskich Osterwina, Stefan Żeromski, Adolf Nowaczyński, Stanisława z Malinowskich Bobkowska, Kazimierz Wroczyński.
Nałęczów 1905. Wieczór literacki w Nałęczowie. Nz. siedzą od lewej: Stanisław Bryliński, Zofia Nałkowska, Ignacy Matuszewski, Władysław Tatarkiewicz; stoją od lewej: Adam Nagórski, Wanda z Malinowskich Osterwina, Stefan Żeromski, Adolf Nowaczyński, Stanisława z Malinowskich Bobkowska, Kazimierz Wroczyński.Foto: PAP

Czytaj także
maszyna do pisania pisarz 1200
Literacka Warszawa. Jak hejtowali poeci w międzywojniu?

- Pisarze, zwłaszcza z epoki pozytywizmu, kojarzą się z nudziarzami, tymczasem Maria Konopnicka wyjechała z Warszawy na skutek skandalu, który wywołała jej córka dokonując kradzieży w sklepach - opowiada Piotr Łopuszański.

Codzienne życie literatów Warszawy polegało m.in. na powszechnym jadaniu śniadań w mleczarniach i handelkach oraz bywaniu w kawiarniach i na jour fixe’ach. Towarzyszyły mu także zabójstwa z miłości i pobicia z urażonej ambicji, orgie i nieślubne dzieci, zakazy cenzury i próby ich obejścia. - W tamtym okresie cenzura działała i to mocno. "Dzienniki" Żeromskiego zostały wykropkowane w miejscach najbardziej intymnych opisów, na przykład wtedy, gdy literat zaczął relacjonować orgię ze szwaczkami - wspomina gość Czwórki.    


Czytaj także
brodaty pisarz 1200x660.jpg
Narodowe Czytanie. Nowe nowele wciąż są pisane

Co jeszcze działo się w Warszawie na przełomie wieków? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Piotr Łopuszański (dziennikarz, pisarz, autor książki "Warszawa literacka przełomu XIX i XX wieku" )

Data emisji: 7.09.2019

Godzina emisji: 15.15

kul/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielka Księga Legend Warszawy - od Syrenki po Warsa i Sawę

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 00:00
Zbiór 25 legend zawiera nie tylko znane warszawiakom podania o Syrence, Bazyliszku, Złotej Kaczce czy Warsie i Sawie, ale także wiele autorskich opowieści, w których tkwi pewnie ziarno prawdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Gombrowicz. Swoje "ja" widział w oczach innych

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 13:50
W tym roku mija 50 lat od śmierci Witolda Gombrowicza. - Trudno jest dotrzeć do wnętrza tego pisarza, bo każdy, kto o nim pisał, robił to przez pryzmat własnych odczuć - opowiada Maria Kamińska, przewodniczka z Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. - Siłą rzeczy zatem "doprawiał mu gębę" albo "upupiał" - dodaje.
rozwiń zwiń