Fryderyk Chopin jako hipster, jazzman, performer. Kim byłby dzisiaj?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 18:07
17 października minięła 168. rocznica śmierci Fryderyka Chopina, jednego z najważniejszych kompozytorów, nie tylko w historii Polski, ale i świata. Przeżył tylko 39 lat, ale wciąż inspiruje twórców. Kim byłby, gdyby żył dzisiaj?
Audio
  • Muzyka Fryderyka CHopina według Marii Pomianowskiej (Klucz kulturowy/Czwórka)
Pomnik Fryderyka Chopina w Warszawie
Pomnik Fryderyka Chopina w WarszawieFoto: Shutterstock.com/irena iris szewczyk

- To był oczywiście genialny kompozytor, ale m.in. z listów wiemy, że bardzo dużo improwizował. A muzyka etniczna jest głównie improwizowana, więc być może jego kreatywność byłaby dziś pomostem z folku do jazzu, muzyki world - mówiła Maria Pomianowska, pomysłodawczyni m.in. krążka "Chopin na pięciu kontynentach".

Choć Chopin w społecznej świadomości kojarzy się głównie z muzyką fortepianową, w swoim dorobku ma m.in. utwory na besetlę, - Jeśli muzyka trafia gdzieś do serca, analiza dzieł staje się wtórna. Sama aranżując utwory Chopina na różne style, m.in. etnicznie zauważyłam, że w każdym z gatunków gdzieś ten Chopin i tak jest słyszalny. Jest uniwersalny, więc jego muzyka i tak jest rozpoznawalna. Ona sama się broni, niezależnie od tego, jak ją interpretujemy - tłumaczyła Pomianowska.

Maria Pomianowska mówiła o swoim projekcie "Chopin na pięciu kontynentach", podróżach w wyobraźni, i "przerabianiu" twórczości wybitnego kompozytora, poruszając się w różnych stylach. W programie słuchaliśmy także utworów Fryderyka Chopina m.in. w wersji... afrykańskiej. Zobacz także Playlista Czwórki <<<

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Maria Pomianowska, wykładowca akademicki, Akademia Muzyczna w Krakowie, pomysłodawczyni m.in. krążka "Chopin na pięciu kontynentach")

Data emisji: 21.10.2017

Godzina emisji: 15.16

kd/ac

Czytaj także

Sára Tímár, Ferenc Sebő - ich historia muzyki nad Dunajem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 10:00
Ferenc Sebő jest założycielem zespołu, w którym karierę rozpoczynała Márta Sebestyén oraz Péter Éri - obecnie członkowie znanego Muzsikas Folk Ensemble. Razem z wokalistką Sárą Tímár opowiadał w Czwórce o historii węgierskiej muzyki i własnej drodze do jej odkrywania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakub Kozak i warszawski folklor sprzed lat

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 00:00
Gdzie się podziały warszawskie cwaniaki? Czym charakteryzował się dawny folklor stolicy? O tym mówił w rozmowie z Maćkiem Szajkowskim Jakub Kozak, DJ, aktor, autor tekstów i animator kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arboretum, czyli muzyczny powrót do korzeni

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 00:00
- Łacińskie określenie "arboretum" oznacza korzenie, dziedzictwo, ale też ogród, w którym hodowane są dawne odmiany drzew – opowiadał Jacek "Wiejski" Górski, pomysłodawca przedsięwzięcia pod tą właśnie nazwą.
rozwiń zwiń