Rok Matematyki. Jak to było we Lwowie?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 09:52
Senat RP uchwalił rok 2019 Rokiem Matematyki. - Pisanie książki o matematykach ze Lwowa było wielką przygodą - mówi Mariusz Urbanek, autor publikacji "Genialni. Lwowska szkoła matematyczna".
Audio
  • Mariusz Urbanek opowiada o lwowskiej szkole matematycznej i jej genialnych matematykach (Klucz kulturowy/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

- Pisząc taką książkę wchodzi się w cudze życie, w cudze myśli, a tu wchodzi się w życie i myśli ludzi niezwykłych i tak naprawdę nieznanych - mówi gość Justyny Majchrzak. - Matematycy oddzieleni są od nas murem - wielkiej matematyki - dodaje. 

Lwowska szkoła matematyczna to nasz największy wkład do światowego gmachu nauki Mariusz Urbanek

Lwowska szkoła matematyczna to 20 ludzi. Za datę jej powstania przyjmuje się lipiec 1916 roku, kiedy to doszło do pierwszego spotkania Stefana Banacha i Hugo Steinhausa na jednej z ławek na krakowskich Plantach. 

- Hugo Steinhaus to człowiek, bez którego Banacha by nie było - mówi Mariusz Urbanek. - To był wybitny uczony, który skromnie powtarzał, że jego największym odkryciem matematycznym jest Stefan Banach. Życie Banacha to zaś historia geniusza, która nie miała prawa się wydarzyć (urodził się w nizinach społecznych z nieślubnego związku niepiśmiennej matki z rekrutem). Jego biografia to ciąg przypadków - podkreśla. 

shutterstock maszyna do pisania 1200.jpg
Bez nich nie byłoby "jaźni", "żółci" oraz "bździągwy"

Z lwowskiej dwudziestki Czwórkowy gość wspomina również Stanisława Ulama, czyli "naszego" człowieka w projekcie Manhattan, Stanisława Mazura czy Władysława Orlicza. - Każdy z nich wniósł coś do światowej matematyki - mówi Mariusz Urbanek. - Dziś mówimy o: twierdzeniu Ulama, dowodzie Steinhausa czy analizie i przestrzeni Banacha - wymienia. 

Jak ośrodki matematyczne tamtych lat konkurowały ze sobą? Czym dla lwowskich matematyków była kawiarnia Szkocka? Czym były problematy i co to takiego Księga Szkocka? A także co z tą całą matematyką ma wspólnego żywa gęś? O tym m.in. w rozmowie Justyny Majchrzak z Mariuszem Urbankiem. 

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Goście: Mariusz Urbanek (autor książki "Genialni. Lwowska szkoła matematyczna")

Data emisji: 16.02.2019

Godzina emisji: 15.18

pj/kd

Czytaj także

"100 wynalazków na stulecie". Planimetr – jak zmierzyć powierzchnię jeziora?  

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 15:00
Dzięki temu wynalazkowi to łatwe. - Polacy Juliusz Kolberg, Zaremba i Baranowski udoskonalili wynalazek Martina Hermana. Można powiedzieć, ze planimetr ma czterech ojców - mówi ekspert Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bez nich nie byłoby "jaźni", "żółci" oraz "bździągwy"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 13:44
Polszczyzna upszczona jest przecinkami, kreskami, ogonkami, kropkami - znaki diakrytyczne towarzyszą wielu literom. Czy są dla nas problemem, czy kiedyś z nich zrezygnujemy?
rozwiń zwiń