Co ciekawego w teatrze Druga Strefa? Sylwester Biraga w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 17:20
Teatr Druga Strefa jest jednym z najstarszych teatrów niepublicznych w Polsce. O jego historii i planach na przyszłość opowie jego twórca Sylwester Biraga. 
Co nowego w teatrze? Tego  dowiemy się w najbliższym wydaniu audycji.
Co nowego w teatrze? Tego dowiemy się w najbliższym wydaniu audycji.Foto: shutterstock/Fer Gregory

W niedzielne popołudnie gościem audycji będzie Sylwester Biraga - twórca Teatru Druga Strefa. Teatr wywodzi się z nieformalnej grupy teatralnej działającej od roku 1989. W obecnej formie Teatr Druga Strefa funkcjonuje od roku 1997 i jednocześnie to czyni go jednym z najstarszych teatrów niepublicznych w Polsce. Teatr, oprócz produkcji własnych spektakli, zajmuje się promowaniem debiutantów, artystów alternatywnych i niezależnych. Swoje spektakle wystawia również poza granicami kraju promując polską kulturę. Jego twórcy są także organizatorami lokalnego festiwalu dla miłośników Melpomeny "Dni Teatru Na Mokotowie". Sylwester Biraga opowie o początkach teatru oraz o najbliższych planach.

Zobacz także:


W najbliższym wydaniu audycji "Artystyczny wybieg" bohaterką będzie także artystka - Hanna Kaszewska. Pewnego razu wyjechała do Azji i gdy powróciła przed pandemią do Polski od razu zatęskniła za tamtejszą florą i fauną. W jej pracach przede wszystkim zobaczymy ciemnowłosą główną bohaterkę, która znajduje się w różnych tajemniczych miejscach w Japonii. A kolor? Kolor musimy sobie wyobrazić - bo to co zobaczymy w pracach Hanny, to jedynie obrazy przypominające szkice, co ciekawe kolor pojawia się na samym początku, w jej rysowniku są jedynie przeróżne jaskrawe kolory. Hanna tworzy przede wszystkim na małych formatach. Jej największa praca to plakat wielkości A4. Te małe formy mają swoje uzasadnienie. Jakie? To sprawdzimy w Czwórce.

Hanna Kaszewska jest absolwentką Akademii Sztuki w Szczecinie oraz finalistką Artystycznej Podróży Hestii (2018). Ta artystka interdyscyplinarna zajmuje się rysunkiem, video i instalacją. Jej prace pokazywane były między innymi w ramach festiwalu "Inspiracje" Trafostacji Sztuki w Szczecinie i w Kronice w Bytomiu. Kaszewska jest przeciwna stawianiu sztywnych granic pomiędzy sztuką, a innymi dziedzinami życia.


***

Na audycję "Artystyczny wybieg" zapraszamy w niedzielę (22.01) po godzinie 15.05. Program poprowadzi Mateusz Kulik. 

aw


Czytaj także

40 lat w jednym spektaklu. Polsko-słowacka opowieść o dorastaniu

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2021 11:40
W Levicach - gdzieś w centrum Europy - trzej chłopcy: Jan, Gabriel i Peter, spotykają się na zawodach pływackich, by walczyć o względy pięknej Márii. Jest 1 września 1938 roku. Żadne z nich nie przypuszcza, że ten dzień zmieni ich życie na kolejne 30 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok 2021 w teatrze. "Twórcy performują rzeczywistość bez pandemii"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 16:40
- W 2021 roku teatr wziął głęboki oddech twórczy, w przerwach, na które pozwalała pandemia. Wtedy jego produktywność wzrastała i na polskich scenach dużo się działo  - ocenia krytyk Dominik Gac. 
rozwiń zwiń