Z nosem w kuchni. Jak stworzyć "jadalne perfumy"?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 14:53
Zapach chleba, owoców, czekolady i ciastek można zamknąć we flakonie, by potem towarzyszył nam nie tylko w kuchni.
Jak stworzyć doskonały zapach, który dodatkowo przywodził nam będzie na myśl ulubione przysmaki?
Jak stworzyć doskonały zapach, który dodatkowo przywodził nam będzie na myśl ulubione przysmaki?Foto: Pixabay.com/Public Domain

Kiedy w 1992 roku Thierry Mugler stworzył perfumy "Angel", nikt nie przypuszczał, że ich pojawienie się na rynku rozpocznie nową erę w dziejach perfumiarstwa. Przesłodzona do granic możliwości, pachnąca watą cukrową kompozycja, z miejsca podbiła serca milionów kobiet na całym świecie. To właśnie wtedy narodziła się trwająca do dziś moda na perfumy o zapachu jedzenia. Nikogo nie dziwiły już perfumy o zapachu sushi, grzybów, krabów, czy popcornu. Perfumiarze poszli o kilka kroków dalej - pojawiły się wody perfumowane, które można było zjeść i dzięki nim schudnąć. O sztuce tworzenia perfum kulinarnych opowie Wiktor Kochetov, znawca zapachów.

W "Sztuce jedzenia" będziemy serwować także polskie dania. Eat Poland to ciekawy projekt pokazujący współczesne oblicze polskiej kuchni. Uczestnicy projektu podróżują i przekazują naszą rodzimą tradycję kulinarną. 23. września wyruszą do Berlina.

***

Na audycję "Sztuka jedzenia" zapraszamy w niedzielę (18.09) w godz. 15.05 - 16.00. Program poprowadzi Beata Kwiatkowska.

kd/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Black Dresses radzi: bez śniadania nie wychodź z domu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 10:00
Monika Kamińska, jedna z najbardziej wpływowych polskich blogerek modowych tłumaczyła w Czwórce, dlaczego śniadanie to najważniejszy posiłek dnia i co warto spożywać tuż po wstaniu z łóżka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W kawowej dżungli - latte, espresso czy dripp

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 11:00
Eksperci mówią, że żyjemy w trzeciej fali kawy. Inną piją Włosi, inną Skandynawowie, jeszcze inną kawą raczą się Amerykanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyszłość mody? "Ubrania z owoców i warzyw"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 16:00
- Jest nas na świecie coraz więcej i w pewnym momencie dla części zabraknie bawełny. Dlatego producenci już teraz pracują nad alternatywnymi sposobami pozyskiwania tkanin. Na przykład z pleśni, która jest trwała i przypomina jedwab. Albo z ziemniaka - mówi Michał Zaczyński.
rozwiń zwiń