Kamila Szczawińska. Modelka, która miesza w kuchni

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 10:00
- Kuchnia na dobre stała się moim domem, kiedy na świecie pojawiły się dzieci. Zaczęłam przywiązywać wagę do tego, co i jak jemy - opowiada modelka Kamila Szczawińska, która swoje kulinarne doświadczenia opisała w książce "Kuchnia dla całej rodziny".
Audio
  • Kamila Szczawińska o tym, co jadają modelki i dlaczego warto przywiązywać wagę do produktów, z których przygotowuje się dania (Sztuka jedzenia/Czwórka)
Kamila Szczawińska od dawna przekonuje, że w modelingu jest miejsce na spełnianie kulinarnych zachcianek. Nam opowiada o swoich sprawdzonych przepisach
Kamila Szczawińska od dawna przekonuje, że w modelingu jest miejsce na spełnianie kulinarnych zachcianek. Nam opowiada o swoich sprawdzonych przepisachFoto: PAP/Stach Leszczyński

Kamila Szczawińska Jestem wielką fanką zup. Na sezon jesienno-zimowy polecam krem z soczewicy z dodatkiem gęstej śmietany

W "Kuchni dla całej rodziny" modelka dzieli się 100 autorskimi pomysłami na wartościowe śniadania, obiady i kolacje. - Stawiam na kuchnię sezonową. Serwuję to, co dostępne jest w danym momencie i korzystam z produktów lokalnych - mówi gość czwórki.

Czytaj także
kuchnia 1200x660.jpg
Na planie filmowym w kuchni... od kuchni

Kamila Szczawińska zdradza też, co modelki jadają na backstage'u pokazów mody i dlaczego o tym miejscu mówi się "małe piekiełko". Opowiada rónież o swoim blogu i o notesie, który zainspirował ją do gotowania.

***

Tytuł audycji: "Sztuka Jedzenia"

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Kamila Szczawińska (modelka, autorka książki "Kuchnia dla całej rodziny")

Data audycji: 11.12.2016

Godzina audycji: 15.40

kul/jsz

Czytaj także

Karolina i Maciej Szaciłło znają przepis na wieczną młodość!

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 16:00
- Technologia modyfikuje produkty tak, że to, co kiedyś uchodziło za dobre dla naszego zdrowia, dziś nie działa, albo może szkodzić - mówią autorzy książki "Karolina OdNowa. 69 sposobów na młodość".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuchnia dla serca. "Czerpiemy zdrowie z liści"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 14:40
- Nauczyliśmy się tego od Kreteńczyków, u których zalecenie dietetyków "jedz dużo zielonych liści" nabiera zupełnie nowego sensu, za sprawą horty - opowiadają autorzy książki "Kuchnia dla serca. Zdrowie z roślin".
rozwiń zwiń