X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak smakuje kino Davida Lyncha?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2017 18:00
- W latach 70., czasach kiedy David Lynch był początkującym filmowcem, codziennie odwiedzał tę samą, typowo amerykańską restaurację serwującą hamburgery, frytki i kawę. To tam rodziły się pierwsze pomysły na filmy - opowiadała Małgorzata Steciak, dziennikarka filmowa.
Audio
  • Z Małgorzatą Steciak o tym jak smakują filmy Davida Lyncha (Sztuka Jedzenia/Czwórka)
Miasteczko Twin Peaks
Miasteczko "Twin Peaks" Foto: shutterstock/ GagliardiImages

Powrót "Twin Peaks" w 2017 roku pozwolił nam zajrzeć do odrealnionego świata Davida Lyncha, wyrazistych bohaterów i... niezapomnianej kuchni. - Jedzenie było ważne w jego kinematografii z różnych względów. I nie chodzi tutaj wyłącznie o kawę i ciastka znane z miasteczka Twin Peaks. Scena posiłku z filmu "Głowa do wycierania" uznawana jest za jedną z najbardziej znanych scen obiadowych - mówiła dziennikarka.

Kino Lyncha to mistrzowska mieszanka stylów, które na pozór nie mają ze sobą wiele wspólnego. Reżyser z właściwą dla siebie wrażliwością balansuje na granicy sennego realizmu i surrealistycznego kina grozy - Styl lynchowski to taki, który łączy groteskę z czymś bardzo przyziemnym. W scenach serialowego Twin Peaks byliśmy na tropie mrocznej, kryminalnej zagadki, by w tej samej sekundzie na stół wjechały aromantyczne pączki - wyjaśniała.

Dlaczego David Lynch tak często wykorzystywał restauracje jako tło dla wydarzeń w swoich filmach? W jaki sposób za pomocą kulinarnych rytuałów portretuje społeczne relacje i jakie miejsce w jego filmach i życiu zajmuje czarna kawa? O symobolice posiłków w filmach Davida Lyncha rozmawialiśmy z dziennikarką filmową Małgorzatą Steciak. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

W audycji zajrzeliśmy także do toruńskiego Centrum Sztuki Współczesnej, w którym od listopada trwa wystawa prac tego wybitnego reżysera. Wśród udostępnionych instalacji można zobaczyć m.in. talerze, na których David Lynch namalował komiks.

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Małgorzata Steciak (dziennikarka filmowa)

Data emisji: 19.11.2017

Godzina emisji: 15.10

ac/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Neurogastronomia. Co wpływa na nasz smak?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 20:13
Badacze z Oksfordu twierdzą, że na odczuwany przez nas smak mogą wpływać najróżniejsze, pochodzące z zewnątrz bodźce. Na przykład odpowiedni dźwięk może zmienić wrażliwość na smak słodki lub słony. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak nie ulec manipulacjom gastronomicznym?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 14:00
Odpowiednie światło, nastrojowa muzyka, dobrze skomponowane menu i przede wszystkim wykwalifikowana obsługa kelnerska – właściciele restauracji stosują wiele metod, by przyciągnąć klienta i zarobić jak najwięcej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Superfoods - superbohaterowie wśród posiłków

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 18:25
Najmodniejszym jedzeniem promowanym w ogólnoświatowych mediach są tzw. "superfoods", które nie dość, że dobrze smakują, to zawierają najcenniejsze składniki i minerały pomagające utrzymać nas w dobrym zdrowiu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Carving - egzotyczna technika dekoracji owoców

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 12:40
- My, carvingowcy, po to tworzymy nasze rzeźby, aby cieszyły oko. Dekoracje w jedzeniu są ważne. Mówi się, że człowiek najpierw je wzrokiem, a na końcu językiem - mówił Tomasz Szpalek artysta zajmujący się techniką carvingu.
rozwiń zwiń