Niemiecki hamburger - bezsprzeczny symbol Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 11:00
28 maja obchodzimy Dzień Hamburgera. Dziś kojarzy się on głównie z Ameryką, ale przybył tam wraz z niemieckimi imigrantami. Hamburger, czyli kotlet z pieczeni po hambursku, zamknięty w dwóch kromkach pieczywa - był serwowany na pokładzie statków Hamburg America Line już w 1847 rok. 
Audio
  • Magdalena Maksimiuk, amerykanistka, dziennikarka filmowa opowiada o hamburgerach w kulturze i filmie (Sztuka jedzenia/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay.com/ollivves

Oprócz tego, że hamburgery z Hamburga trafiły na amerykańskie stoły, to pojawiły się również w popkulturze. Gość "Sztuki Jedzenia" Magdalena Maksimiuk wspomina jeden z pierwszych seriali "I love Lucy", w którym tytułowa bohaterka proponowała swoim dzieciom te przysmaki na obiad. 

- Ameryka słynie z fantastycznych hamburgerowych scen, które później śnią nam się po nocach, choćby z "Pulp Fiction" Quentina Tarantino - mówi dziennikarka. - Myślę, że każdy, kto ten film oglądał zapamiętał kilka szczególnych fragmentów, ale jednym z nich z pewnością był słynny ćwierćfunciak z serem, który jest fantastycznie opisywany, a potem pałaszowany przez Samuela L. Jacksona - wspomina. - To jedna z najbardziej kultowych scen - dodaje. 

Warto pamiętać, że Tarantino na potrzeby swoich filmów wymyślił sieć burgerów. Big Kahuna Burger pojawia się w kilku jego tytułach. 

Czytaj także:
kosmos 1200.jpg
"2001: Odyseja kosmiczna" - to film o jedzeniu!

Hamburgery nie są też obce komediom romantycznym czy melodramatom. Pojawiły się i w "American Beauty" i w "Buntowniku z wyboru". Mówiąc o niech nie można też pominąć dokumentu "Super Size Me" Morgana Superlocka czy kultowych seriali. - Hamburger jest tak istotny jak amerykańska flaga - mówi gość Beaty Kwiatkowskiej. - Symbolizuje wszystko to, co jest związane z tym, co amerykańskie, symbolizuje dostępność, koloryt lokalny, szybkość - dodaje. 

A co wspólnego z burgerami ma Andy Warhol? Ile kosztował najdroższy burger na świecie? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Materiał: Mateusz Gołębiewski

Gość: Magdalena Maksimiuk (amerykanistka, dziennikarka filmowa)

Data emisji: 27.05.2018

Godzina emisji: 15.09

pj

Czytaj także

Trevor Graham: jedzeniem opowiadam o historii świata

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 11:10
- Majonez może być pełnoprawnym bohaterem filmu, a hummus przyczynić się do wojny - przekonuje reżyser Trevor Graham, jeden z gości tegorocznej edycji festiwalu Transatlantyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Po tamtej stronie". Opowieść o restauracji, w której przegląda się Europa

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 12:00
- Najzabawniejsza i najważniejsza część akcji nowego filmu Kaurismäkiego rozgrywa się w podupadającej restauracji, w której krzyżują się losy mieszkańca Helsinek i uchodźcy z Syrii - opowiada dziennikarz filmowy Łukasz Knap.
rozwiń zwiń