Krwawa strawa. Co jedzą bohaterowie "Gry o tron"?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 15:21
15 kwietnia się rozpocznie się finał serialu "Gra o tron". Z tej okazji w dzisiejszej odsłonie "Sztuki jedzenia" zajrzeliśmy do królewskiej kuchni i sprawdziliśmy, co jadali bohaterowie kultowej serii.
Audio
  • Tort z gołębi i serce konia. Czy kuchnia „Gry o tron” może smakować? (Sztuka jedzenia/Czwórka)
Gry o tron to jeden z najpopularniejszych seriali na świecie
"Gry o tron" to jeden z najpopularniejszych seriali na świecieFoto: HELEN SLOAN/HBO/PAP/Photoshot

Choć autor serii "Pieśń lodu i ognia" wielokrotnie przyznawał, że sam jest w stanie przyrządzić wyłącznie jajecznicę, to na kartach swoich książek nie stroni od poetyckich opisów potraw i uczt. Jakie dania lądowały na królewskich stołach w Westeros i czy są to potrawy, które moglibyśmy odtworzyć we własnym domu? - R.R. Martin nie wymyślał na potrzeby powieści nieistniejących potraw - mówiła dziennikarka filmowa Ola Salwa.

- Świat "Gry o tron" wzorowany jest na europejskim średniowieczu i kuchni lokalnej. Tam, gdzie akcja rozgrywa się w miejscowościach nadmorskich znajdziemy dużo ryb, w cieplejszym klimacie znajdziemy dużo owoców, a na północy - dziczyznę - wyliczał gość Czwórki.

Które potrawy znane z powieści nie znalazłyby się na stołach prawdziwych średniowiecznych władców? Czym było "ciasto z gołębi", albo potrawka, którą otrzymywali członkowie Nocnej Straży? Jak mogło smakować ociekające krwią serce, którym "delektowała" się jedna z bohaterek serialu i jak wyglądało menu weselne serwowane na tzw. czerwonym ślubie? Więcej na temat kulinariów w "Grze o tron" w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Ola Salwa (dziennikarka filmowa)

Data emisji: 14.04.2019

Godzina emisji: 13.07

ac/kul

Czytaj także

Szef kuchni. Jak zostać kulinarnym artystą?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 13:59
Jest mistrzem, artystą, czasem musi być po prostu dobrym rzemieślnikiem, a czasem żołnierzem. Szef kuchni - czy, aby nim zostać, wystarczy tylko doskonałe wyczucie smaku?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwórka w Szwajcarii. Jak produkuje się legendarne sery?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 14:30
Białe, żółte, topione, pleśniowe, słodkie, pikantne, z mleka krowiego, koziego lub owczego - na świecie produkuje się około czterech tysięcy gatunków sera. Jak przebiega ten proces - to sprawdzała w Szwajcarii Justyna Tylczyńska.
rozwiń zwiń