Czwórka w Szwajcarii. Jak produkuje się legendarne sery?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 14:30
Białe, żółte, topione, pleśniowe, słodkie, pikantne, z mleka krowiego, koziego lub owczego - na świecie produkuje się około czterech tysięcy gatunków sera. Jak przebiega ten proces - to sprawdzała w Szwajcarii Justyna Tylczyńska.
Audio
  • Z wizytą w szwajcarskiej serowni (Stacja Nauka/Czwórka)
Jak produkuje się sery w Szwajcarii? To sprawdziliśmy na miejscu
Jak produkuje się sery w Szwajcarii? To sprawdziliśmy na miejscuFoto: Czwórka

szefowa kuchni 1200x660.jpg
Szef kuchni - jak zostać kulinarnym artystą?

Jednym z krajów, który robi to w sposób mistrzowski jest Szwajcaria, która nie bez powodu nazywana jest krainą serem płynącą. W klasztorze Engelberg, razem z maestro sera Walterem Groupem, sprawdziliśmy, jak wygląda produkcja jednego z najpopularniejszych produktów na świecie. - Każdy typ sera zawiera określone kultury bakterii mlekowych. Aby upewnić się, że w naszym mleku nie będzie tych niepotrzebnych - pasteryzujemy je. - tłumaczył ekspert.

Jak dokładnie wygląda proces produkcji sera i w jaki sposób rozpoznać dobry ser na sklepowych półkach? Jak uzyskuje się certyfikat AOC, który mówi, że ser został wyprodukowany według ściśle określonych zasad? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego, który przygotowała Justyna Tylczyńska

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Oswald

Data emisji: 27.10.2017

Godzina emisji: 12.40

kd/ac


Czytaj także

Ania Starmach: marchewka i kalafior są piękne

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016 16:00
Z siostrą Agatą, autorką ilustracji, wydała właśnie książkę kulinarną dla dzieci "Pyszności. Kulinarne pomysły dla małych szefów kuchni". O tym szczególnym wydawnictwie, łączącym kuchnię i sztukę, opowiada Beacie Kwiatkowskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sushi - dla Japończyków, jak dla Polaków bigos

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 16:02
Sushi to potrawa, która podbiła serca smakoszy i wielbicieli zdrowego trybu życia na całym świecie. - To tradycyjna potrawa z Japonii, której jednak nie jada się tam często. Mniej więcej tak, jak Polacy spożywają bigos - opowiadał Marcin Bruczkowski, pisarz, który 10 lat spędził w Kraju Kwitnącej Wiśni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kebson testuje kebaby. O sekretach arabskiego dania

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2017 11:20
- Dobry kebab to duży kebab. I ostry. A jego sekret tkwi w mięsie - mówi Adam Seliga, autor kanału "Kebson TV - testuje kebaby".
rozwiń zwiń