Trendy kulinarne 2020 w filmie

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 15:51
Czy 2020 rok będzie sprzyjał weganom, a "mięsożercy" będą sięgać po sztuczne mięso, wykreowane przez naukowców? I co na ten temat sądzą artyści?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Louno Morose

W sklepach pojawi się więcej egzotycznych owoców, a zamiast mleka krowiego będziemy częściej sięgać po owsiane. ​O jedzeniu przyszłości mówią także artyści. 

Chloé Rutzerveld to nauczycielka, kuratorka i konsultantka. Łącząc projektowanie, naukę i technologię, wymyśla nowe sposoby, aby uczynić naszą żywność bardziej wydajną, zdrową i zrównoważoną. W ten sposób tworzy interaktywne instalacje, wystawy, warsztaty i eksperymentalne degustacje. Chloé była gościem specjalnym Festiwalu Przemiany, który odbył się w październiku w Centrum Nauki "Kopernik" w Warszawie.

Opowiemy też o produkowanym przez Joaquina Phoenixa filmie "Gunda". To także opowieść o naszej kulinarnej przyszłości. Reżyser filmu, Viktor Kossakovsky portretuje farmę z urocza świnka na czele i za pośrednictwem swojego dokumentu mówi do widzów: nie jedzmy mięsa.

***

Na audycję z cyklu "Sztuka jedzenia" w niedzielę (15.03) od godz. 13.05 zaprasza Beata Kwiatkowska.

kd 

 

Zobacz więcej na temat: Czwórka kulinaria gotowanie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kuchnia góralska prosto ze Szczyrku. Z czym to się je?

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 10:41
Jak podaje się baraninę, co to są moskole i jak smakuje żur szczyrkowski. O regionalnych przysmakach opowiadaliśmy prosto z Beskidów. 
rozwiń zwiń