Smak i kino. Jedzenie na ekranie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 15:19
Berlinale w tym roku przeniosło się do sieci. Beata Kwiatkowska przenosi nas w czasy wcześniejsze, gdy było on przede wszystkim festiwalem smaku, a kuratorem kina kulinarnego byłThomas Struth. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Olga Klochanko

wspólne jedzenie stół 1200 glow.jpg
Włoska tożsamość - kuchnia, kino i piłka nożna

- Kiedy idziemy do kina każdy kupuje popcorn, ludzie jedzą i pija w tym samym czasie, kiedy oglądają filmy. Nie chce tego osądzać, ale pewnym jest, że popcorn i gazowane napoje nie są zbyt zdrowe.  Jeśli ktoś myśli o jakości, to myśli też o dobrym jedzeniu - mówi Thomas Struth. - Jeśli zmienimy format i rozdzielimy jedzenie i kino, to będziemy mogli bardziej skoncentrować się na treści filmu i wybierzemy lepsze jedzenie - dodaje.


Posłuchaj
11:48 czwórka sztuka jedzenia 07.03.2021.mp3 O jedzeniu i kinie oraz ich wzajemnych zależnościach (Sztuka jedzenia/Czwórka)

Dziś już lekko staromodnym zwyczajem, ale jednak wciąż atrakcyjnym jest wieczór w kinie lub teatrze, a następnie kolacja. - Tu mamy do czynienia z socjologicznym aspektem, który mówi by celebrować gościnność. Jest też aspekt intelektualny - i jedzenie i film potrzebują czasu, etap produkcji go potrzebuje. Menu bywa wspomnieniem filmu na talerzu - mówi rozmówca Beaty Kwiatkowskiej. 

Thomas Struth zwraca uwagę na symboliczną, ale i rzeczywistą rolę jedzenia. - jedzenie jest metaforą, rodzajem języka, ale też połączeniem z rzeczywistością, pierwotną potrzebą, i też czynnością intymną, jak miłość - wymienia. 


Zobacz także:

Z tych i wielu innych powodów jedzenie odnajdujemy w kinie. Świetnym przykładem jest raczej nieznany u nas brazylijski serial "The last days of gilda " w reżyserii Gustavo Pizzi'ego. - Główna bohaterka tego serialu na fotosach leży w pomidorach, a czołówka zaczyna się od rytmicznego krojenia nożem - zdradza Beata Kwiatkowska. 

wirtualna rzeczywistość gogle vr męzczyzna odpoczynek 1200.jpg
Gry kulinarne. "Tu ogranicza cię tylko wyobraźnia"

J

- Pierwszym momentem, w którym zrozumiałem, że chcę nakręcić serial "Gilda" był spektakl w którym gra i który napisała Carine Teles. Byłem zafascynowany słowami, które pojawiały się w oryginale - mówi Gustavo Pizzi. - Koncept sztuki był błyskotliwy - dodaje

To wydarzenie miało miejsce w 2004 roku, jednak plany reżysera odsunęły ten pomysł w czasie. Z biegiem lat konceptem udało się zainteresować telewizję i stworzyć serial, którego odcinki mają około 30 minut. - Gilda dużo gotuje, dzięki niej poznajemy brazylijskie dania - zdradza reżyser. - Bohaterka wprost wygłasza przepisy do kamery - dodaje.

Krojenie mięsa, które pojawia się w czołówce serialu wprowadza pewien niepokój, a hodowczyni kur i świń nie wydaje nam się taka niewinna. Gustavo Pizzi zastosował ten zabieg świadomie, choć nie posuwa się tak daleko w ocenie swego serialu, jak niektórzy widzowie, którzy nazywają go thrillerem politycznym. 

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 07.03.2021

Godzina emisji: 13.16

pj

Czytaj także

Trucizna w kulturze. Od Królewny Śnieżki aż po smog

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 15:00
Sokrates wypił cykutę, Kleopatra umarła od jadu. Trucizny towarzyszą człowiekowi od wieków, można nawet powiedzieć, że od momentu odkąd zaczął on jeść.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stół - jedzenie, bliskość i tradycja

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 17:09
Stół to nie tylko mebel. To często centrum kulinarnego wszechświata, wokół którego spotykają się ludzie by rozmawiać, śmiać się oraz rozkoszować się jedzeniem. To magiczne miejsce, gdzie tradycja łączy się z teraźniejszością.
rozwiń zwiń