Czary, magia? - Po prostu miód

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 13:18
Na wigilijny stół stawiamy potrawy często wzbogacone miodem. Czy warto go piec i gotować? 
Audio
  • Cudowne właściwości miodu i filmu "Kraina miodu" (Sztuka jedzenia/Czwórka)
W Polsce wytwarza się 15 tysięcy ton.
W Polsce wytwarza się 15 tysięcy ton.Foto: shutterstock

pszczoły pszczoła ule 1200.jpg
Bez pszczół nie byłoby nas

Skarby z ula możemy wykorzystać na przeróżne sposoby. Dodać miodu do potraw, zrobić ozdoby czy świece z pszczelego wosku, zastosować jego dobra w apiterapii. Co ciekawe, aby wytworzyć 1 kg miodu, pszczoły muszą przysiąść około 4 miliony razy na kwiatach lub liściach. Jedna pszczoła w ciągu całego swojego życia produkuje mniej więcej… jedną łyżeczkę miodu. Dlatego miód powinniśmy traktować z szacunkiem. 

- Wielu z nas stosuje miód do świątecznych wypieków. Tymczasem w temperaturze powyżej 40 stopni, on zamienia się w cukier, pozostaje jedynie jego aromat - mówi Małgorzata Brendel z Pasieki Edukacyjnej. - My pszczelarze zastanawiamy się czy nie lepiej zastąpić miód w wypiekach np. syropem z agawy, czy syropem klonowym - dodaje.

Łyżka miodu to samo dobro: enzymy, witaminy, mikroelementy , sole mineralne, pyłki Małgorzata Brendel 

Karina Rudzka, z Zielarskiego Kącika Kari, przekonuje, że obok naturalnego miodu Ziemia ma też inne dary, z których warto korzystać. Wśród nich wymienia: huby, igliwie (które warto zmieszać z miodem, albo wykorzystać do podpłomyków) czy korę brzozy. 

Pretekstu do rozmowy o miodzie i pszczołach w studiu Czwórki dostarczył film "Kraina miodu", wielokrotnie nagradzany dokument, który ma szanse na dwa Oscary. "Kraina miodu" to przepiękny film o dzikim pszczelarstwie, o tym jak współżyć z naturą, żyć za jej pozwoleniem i zgodą na Ziemi. 

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Goście: Karina Rudzka (Zielarski Kącik Kari), Małgorzata Brendel (Pasieka Edukacyjna)

Data emisji: 22.12.2019

Godzina emisji: 13.15

pj/ac

Czytaj także

Warto kochać pszczoły i liczyć je

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2016 10:51
Praca pszczół i innych owadów zapylających przynosi gospodarce 265 miliardów euro rocznie. Jednak człowiek skutecznie utrudnia tę pracę. Warto to zmienić i zaangażować się w Wielki Spis Zapylaczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Weźmij miodu" dla choleryka i melancholika

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 11:00
- W książce Stanisława Czernieckiego z 1682 roku, najstarszej polskiej książce kucharskiej, miód występuje tylko cztery razy - mówi Piotr Zwierzchowski, ekspert z Muzeum Króla Jana III w Wilanowie. - Wbrew pozorom świadczy to jego ogromnej popularności - dodaje. 
rozwiń zwiń