Kąpiele w Wiśle. "To śmiertelnie niebezpieczne"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 12:02
Rozpoczęło się lato, więc w najbliższym czasie, korzystając z pięknej pogody, wiele osób wyruszy nad wodę. W Warszawie coraz większą popularność zdobywają nadwiślańskie plaże. W rozmowie z Czwórką rzecznik warszawskiego WOPR-u Michał Czernicki przekownywał jednak, że kąpiel w tej rzece wiąże się z dużym ryzykiem.
Audio
  • Bezpieczna kąpiel w Wiśle - to jest możliwe? (Wiadomości Radiowej Czwórki)
Plaże nad warszawskim odcinkiem Wisły są latem pełne odpoczywających
Plaże nad warszawskim odcinkiem Wisły są latem pełne odpoczywającychFoto: Shutterstock.com/ Grand Warszawa

Kąpiel w rzece może wydawać się czymś bezpiecznym, ale w przypadku królowej polskich rzek tak wcale nie jest. Jak przekonywał w rozmowie z Czwórką Michał Czernicki, rzecznik prasowy Stołecznego WOPR-u, prądy w Wiśle są silne i jest ich zbyt wiele, dlatego kąpanie się w Wiśle jest "śmiertelnie niebezpieczne". - Dodatkowo na tej rzece jest bardzo dużo budowli wodnych, które spiętrzają wodę, przez co tworzą się wiry - mówił ekspert.

W tym roku ratownicy WOPR-u w Warszawie uratowali z wód Wisły 6 osób. Rzecznik tej instytucji przypominał także w rozmowie z Czwórką, co należy zrobić, jeśli widzimy osobę, która się topi. Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału dźwiękowego.

***

Na Wiadomości Radiowej Czwórki zapraszamy codziennie, od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 - 21.00, a także w soboty i niedziele w godz. 8.00 - 21.00.

kd

Czytaj także

Bezpieczne wakacje nad wodą? Zrezygnuj z alkoholu

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 12:00
- Tylko w czerwcu tego roku w Polsce zginęły w wodzie 23 osoby, a w maju - aż 37. To w porównaniu z tamtym rokiem spory wzrost - mówiła w Czwórce Elżbieta Kwiecińska z kampanii "Pływam bez promili".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto dba o bezpieczeństwo podczas imprez masowych?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 14:21
Open'er Festiwal, Reggeland, Woodstock, Kazimiernikejszyn, Jarocin, Audioriver i inne - czy możemy czuć się tam bezpiecznie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kąpiel z głową. Jak uniknąć tragedii?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 17:40
Ponad 500 osób w ubiegłym roku, 90 już w tym. Statystyki alarmują, że Polacy wciąż nie potrafią korzystać z uroków letniego wypoczynku nad wodą, a liczba wypadków nad wodą jest u nas jedną z najwyższych w Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń