Twórcza wolność w Studiu Eksperymentalnym PR

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2016 14:59
Powstało 59 lat temu w trakcie październikowej odwilży. Było jednym z pierwszych w Europie, profesjonalnym centrum muzyki elektronicznej.
Studio Eksperymentalne Polskiego Radia - to tu powstały pionierskie utwory elektroakustyczne (zdj. ilustracyjne)
Studio Eksperymentalne Polskiego Radia - to tu powstały pionierskie utwory elektroakustyczne (zdj. ilustracyjne) Foto: Archiuwm PR

To tu miała swój początek era muzyki elektroakustycznej w Polsce, której tajniki zgłębiali tacy kompozytorzy jak, m.in.: Włodzimierz Kotoński, Krzysztof Penderecki czy Bogusław Schaeffer. Jaka jest historia Studia i jego najważniejsze osiągnięcia? Jak utwory tu powstałe wpłynęły na późniejsze pokolenia muzyków? Oraz jak brzmi "Etiuda na jedno uderzenie w talerz"? O tym wszystkim dowiecie się po 8.00 w "Pierwsze Słyszę".

A wcześniej w audycji, m.in., nauczymy się kolejnego przydatnego słówka dnia oraz zastanowimy się co na portalach społecznościowych dzieje się z profilami osób zmarłych.

***

Na "Pierwsze Słyszę" zapraszamy we wtorek (1.11) w godz. 6.05-9.00. Audycję poprowadzi Kamil Jasieński.

jsz/gs

  

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eksperymenty w radiu. Jak powstała muzyka elektroniczna w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 12:50
O muzyce, która powstawała w Eksperymentalnym Studiu Polskiego Radia niektórzy mówili, że brzmi jak ilustracja. - Najbardziej ekscytującą była dla mnie rozwijająca się wówczas eksperymentalna animacja i współpraca m.in. z Walerianem Borowczykiem i Janem Lenicą - mówi Włodzimierz Kotoński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eugeniusz Rudnik. Wspomnienie o twórcy muzycznej awangardy

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 09:37
- Bardzo nie lubił gdy mówiono o nim "mistrz". Był człowiekiem niezwykle dowcipnym, patrzył na siebie z wielkim dystansem absolutnie nieprzystającym do jego wielkości - wspominał zmarłego kompozytora Marek Horodniczy.
rozwiń zwiń