Było zdjęcie w sieci? Zatem to prawda

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 12:39
Według najnowszych badań przeprowadzonych przez specjalistów z Uniwersytetu Stanford młodzi ludzie niebezpiecznie i bezwarunkowo wierzą w to, co zobaczą lub przeczytają w sieci. Okazuje się, że 82 procent osób badanych do 23 roku życia ma z tym poważny problem.
Audio
  • Po co i jak filtrować informacje z sieci? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Nie wszystkie gorące informacje w sieci są prawdziwe. Jak sprawdzać ich wiarygodność?
Nie wszystkie "gorące" informacje w sieci są prawdziwe. Jak sprawdzać ich wiarygodność?Foto: pixabay.com/domena publiczna

Także podczas niedawnej kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania, z których wynika, że 44 procent Amerykanów czerpie wiadomości wyłącznie z mediów społecznościowych. - A w więksozści przypadków serwisom internetowym opłaca się publikować jak najwięcej - przekonuje Dominik Batorski z Uniwersytetu Warszawskiego. - Okazało się też wtedy, że 20 nieprawdziwych informacji z internetu cieszyło się znacznie większą popularnością niż 20 informacji z głównych, zasłużonych mediów - dodaje. 

Sprawdź także:
Piotr Cyrwus PAP 1200x660.jpg
Internet kryje historie na niejeden film

Młodzi ludzie są bardzo podatni na nieprawdziwe informacje, a media społecznościowe są dla nich często jedymym źródłem informacji - niebardzo interesuje ich sprawdzanie, czy są one rzetelne. Aby im nie ulec, trzeba wiedzieć, jak zareagować - nie zawsze warto klikać w link, który opisuje na przykład śmierć Britney Spears albo angielskiej królowej.

Jakie są sposoby oszustów i jak nie paść ofiarą postprawdy - tego dowiecie się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Pierwsze Słyszę"

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 5.01.2017

Godzina emisji: 7.14

jsz/kd

       


 

 


 

Czytaj także

Historia polskiego internetu w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016 16:19
Już 25 lat minęło, od kiedy do Polski dotarła pierwsza wiadomość e-mail, a w "Stacji Nauka" sprawdzamy, jak internet zmienił się od tego czasu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe technologie. Co nas czeka w 2017?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 10:07
Inteligentne domy, autonomiczne samochody, rozszerzona rzeczywistość... to tylko niektóre z chodliwych technologicznych nowinek. W "Pierwsze słyszę" sprawdzamy, które z nich już w tym roku mają szanse stać się naszą codziennością.
rozwiń zwiń