Historia polskiego internetu w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016 16:19
Już 25 lat minęło, od kiedy do Polski dotarła pierwsza wiadomość e-mail, a w "Stacji Nauka" sprawdzamy, jak internet zmienił się od tego czasu.
Audio
  • Jak rozwija się internet w Polsce? (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/domena publiczna

Pierwsza wymiana wiadomości e-mail w Polsce odbyła się w 1991 roku pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim a Kopenhagą. W rozwoju internetu jest to tylko jedna z dat gdyż - jak przekonuje Rafał Bronikowski z Muzeum Techniki i Przemysłu - wcześniej istniało coś takiego, jak fidonet czy sieci uniwersyteckie.

Inną ważną datą w rozwoju internetu w Polsce jest rok 1996, kiedy stworzono umożliwiający łączenie się z siecią numer telefoniczny. Wtedy też zaczęły powstawać pierwsze komunikatory oraz domeny. - Pierwsza polska domena, taka jak WP to nie był serwis informacyjny, ale zbiór stron, z których dalej mogliśmy korzystać - podkreśla Rafał Bronikowski.

A kiedy pojawił się boom na media społecznościowe, oraz co nas czeka w przyszłości skoro już dzisiaj istnieją na przykład ekspresy do kawy obsługiwalne za pomocą smartfonów - tego dowiecie się z nagrania "Stacji Nauka".

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał przygotowała: Kaja Zemła

Data emisji: 20.12.2016

Godzina emisji: 12.21

jsz

Czytaj także

W szumie znajdziesz... kolory tęczy

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 14:47
W słownikowych definicjach czytamy, że "szum" to "hałas, zamieszanie lub jednostajny, głuchy dźwięk". W Czwórce zajrzeliśmy w głąb tego akustycznego zjawiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakłady fotograficzne. Historie ukryte za witrynami

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 17:00
"Fotograf Warszawski" to projekt dokumentalny ukazujący różne aspekty działalności stołecznych zakładów fotograficznych. W "Czacie Czwórki" rozmawialiśmy o nim z Antoniną Gugałą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaczynasz dzień od kawy? To kwestia genów!

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 14:40
Najnowsze badania pokazują, że to ile pijemy kawy prawdopodobnie mamy zakodowane w genach, a we Włoszech znaleziono nawet jeden gen odpowiedzialny za metabolizm kofeiny.
rozwiń zwiń