Polskie Radio
Section05
wiadomości

Rosjanie stosują tortury wobec dzieci? "Odnotowaliśmy 75 takich przypadków"

Przedstawicielka Prokuratury Generalnej Ukrainy Julia Usenko przekazała, że od lutego 2022 roku, czyli początku pełnoskalowej rosyjskiej inwazji, odnotowano 75 przypadków stosowania tortur przez najeźdźców wobec ukraińskich dzieci, przy czym aż 69 spośród nich dotyczy wydarzeń we wsi Jahidne w obwodzie czernihowskim, gdzie Rosjanie przetrzymywali lokalnych mieszkańców w piwnicy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wiadomości Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 dziecko dzieci dzieciństwo prokuratura represje reżim Rosja Władimir Putin zbrodnie wojenne przemoc Europa

Banki centralne świata pracują nad cyfrowymi walutami. Rosną obawy o prywatność i bezpieczeństwo pieniędzy

Prawie 90 proc. banków centralnych świata prowadzi prace badawcze dotyczące systemu cyfrowego pieniądza. Wśród dużych gospodarek Chiny uruchomiły pilotaż. W strefie euro nastąpi to w przyszłym roku. Badania sondażowe Cato Institute wskazują, że cyfrowym walutom towarzyszą duże obawy społeczne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wiadomości ŚWIAT dolary waluta rezerwowa

80. rocznica ucieczki rotmistrza Pileckiego z Auschwitz. Polskie Radio przygotowało serwis specjalny

Z okazji 80. rocznicy ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z Auschwitz Polskie Radio przygotowało specjalny serwis internetowy - Szlak Pileckiego. Użytkownicy strony pilecki.polskieradio.pl będą mogli poznać trasę, jaką przebył Witold Pilecki w 1943 roku, i będą mieli okazję przejść jego "szlak życia" - dowiedzą się o etapach biografii rotmistrza.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU POLSKA wiadomości Witold Pilecki Auschwitz Holokaust

Zakaz importu zboża z Ukrainy. Sobolewski: dalej pomagamy Ukrainie, ale nie kosztem naszego rolnictwa

Sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski oświadczył, że rząd nie zmienił swojego stanowiska w sprawie wspierania Ukrainy. Polityk wyjaśnił w Polskim Radiu 24, że władze postanowiły wprowadzić zakaz importu produktów żywnościowych z Ukrainy, gdyż wsparcie tego kraju nie może być prowadzone kosztem polskiego rolnictwa.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Sobolewski POLSKA Ukraina wojna na Ukrainie wiadomości Polska w Unii Europejskiej Bruksela Dorota Kania

Ułatwienia na polskich drogach. Czy ekspresówki zmienią się w autostrady?

Autostrady to nieodłączny element krajobrazu Polski i innych krajów europejskich. Są one ważnym elementem infrastruktury, pozwalając na szybki i bezpieczny transport osób i towarów. Jednakże, jak zawsze w przypadku pytań dotyczących prawa i przepisów, pojawiają się pewne wątpliwości. Na przykład, dlaczego A4 zwana jest autostradą, skoro w niektórych miejscach ma tylko dwa pasy ruchu, a nie trzy, jak jest to wymagane dla autostrad?
Zobacz więcej na temat:  infrastruktura drogi GOSPODARKA POLSKA Radio kierowców autostrada autostrada a4 Kraków Katowice Polskie Radio Kierowców wiadomości

Dzień Dobrych Wiadomości. Jak nie narzekać i szukać pozytywnych stron życia?

Pomysł Dnia Dobrych Wiadomości (8 września) powstał w środowisku artystyczno-literackim Salonu 101 założonego przez Małgorzatę Bocheńską. Jego celem jest promowanie Polski i Polaków jako ludzi twórczych i życzliwych. To bardzo się przyda, gdyż jesteśmy jednak uważani za pesymistów i narzekaczy. Dlaczego tak się dzieje?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo badania optymizm wiadomości Michał Kowarski Karol Gnat Trójka

W maju sprowadzono do Polski o blisko 14 proc. mniej używanych aut niż rok wcześniej

W maju br. zarejestrowano w Polsce ponad 69 tys. 589 sprowadzonych z zagranicy używanych samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 3,5 tony, co oznacza spadek o blisko 14 proc. rok do roku (rdr) – wynika z danych Samar. W piątym miesiącu br. średni wiek sprowadzonych aut to 12 lat i 8 miesięcy.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców kierowca kierowcy drogi bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze ŚWIAT wiadomości handel GOSPODARKA Niemcy

Majówka z Polskim Radiem pod znakiem historii i polskiej muzyki. Zobacz, co przygotowaliśmy

Tegoroczna majówka to w Polskim Radiu czas spotkań z historią, polską sztuką i kulturą w najlepszym wydaniu, a także oryginalne lekcje patriotyzmu dla najmłodszych. Dużo miejsca poświęcimy historii pierwszej europejskiej konstytucji, posłuchamy klasycznych polskich twórców, ale i "rzucimy uchem" na młodych polskich artystów. Zachęcimy do odwiedzania najpiękniejszych polskich miast i zadbamy o bezpieczeństwo tych wyjazdów.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU wiadomości Dwójka Trójka Polskie Radio Radio kierowców Czwórka konstytucja 3 maja

Rosja przegrupowuje siły i przygotowuje się do natarcia w Donbasie [ZAPIS RELACJI]

Ukraiński sztab generalny informuje, że Rosja przegrupowuje siły, aby wznowić natarcie w obwodach donieckim i ługańskim. Według oświadczenia sztabu, Rosjanie ściągają posiłki, aby uzupełnić straty, poniesione w tych obwodach. Artyleria i lotnictwo atakuje ukraińskie obiekty wojskowe i cywilne. Tak relacjonowaliśmy wydarzenia na Ukrainie minionej doby.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina wojna 2022 serwis wschodni Europa wiadomości

Kobiety przejmują stery

Kobiety kochają szybkie samochody - każda uczestniczka szkolenia, któremu dziś się przyglądamy, podpisze się pod tym stwierdzeniem obiema rękami! Polskie Radio Kierowców jest na Torze Łódź i relacjonuje dla Państwa wyjątkowe wydarzenie, dzieląc się bezcenną dla każdego kierowcy wiedzą!
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA motoryzacja Radio kierowców Polskie Radio Kierowców kierowca kierowcy samochody samochód społeczeństwo Polskie Radio wiadomości imprezy masowe POLSKA Łódź szkolenia szkolenie kurs warsztaty