Praca przed osiemnastką? Nawet na umowę o pracę

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 10:00
Dolna granica wieku pracowników młodocianych została obniżona do 15. roku życia. Taka osoba będzie mogła przyjść na rozmowę kwalifikacyjną bez rodziców i podpisać umowę o pracę bez zgody, a nawet wiedzy matki i ojca. 
Audio
  • Praca dla młodocianych - jakie warunki muszą spełnić kandydaci i pracodawcy? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: pixabay.com

Czytaj także
biuro praca młodzi 1200.jpg
Młodzi na rynku pracy. "Niepewni, często bez planu"

- Pierwszy rodzaj umowy dotyczy tych młodych ludzi, którzy przygotowują się do pracy zawodowej, czyli przyuczają się do rzemiosła - mówi Łukasz Komuda z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. - Istnieje też drugi rodzaj zatrudnienia - do tak zwanych prac lekkich - dodaje.

Wśród typowych prac lekkich są m.in. biurowe i administracyjne, a także te, które związane są ze sprzątaniem i porządkowaniem pomieszczeń oraz terenu zewnętrznego. Jakie zajęcia znajdują na liście prac wzbronionych dla pracowników młodocianych? Co wspólnego z zatrudnianiem nastolatków ma RODO? O tym m.in. w materiale Adrianny Janiszewskiej.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 6.09.2018

Godzina emisji: 7.38

kul/pj

Czytaj także

Praca przed osiemnastką. Jakie są możliwości?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 17:00
10 listopada obchodzimy Dzień Młodzieży. Z tej okazji w "Dajesz Radę" sprawdziliśmy, jakie możliwości dla ludzi młodych przed 18. rokiem życia oferuje rynek pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Au pair. "To zajęcie, które pozwala odblokować się"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2017 15:30
- Kontakty ze studentami, rodziną, u której mieszkamy, czy nawet z dzieckiem, którym się opiekujemy, zwalniają w głowie językową blokadę. Sprawiają, że stajemy się niezależni i pewni siebie - przekonuje Gabriela Basek, dyrektor programu Cultural Care Au Pair.
rozwiń zwiń