2021 rok - Unia bez jednorazówek

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 10:52
Parlament Europejski poparł wprowadzenie w całej Unii zakazu sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku. Plastikowe kubki, sztućce, talerze, rurki odejdą w zapomnienie. 
Audio
  • Zakaz sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku w UE - materiał Weroniki Puszkar (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Zakaz używania plastikowych naczyń najbardziej wpłynie na bary, które oferują jedzenie na wynos. Już teraz niektóre z restauracji zamieniają jednorazówki na te bardziej ekologiczne. Dominik Szulowski z McDonald zapowiada, że wkrótce w Polsce rozpocznie się test słomek z papieru. Przekonuje, ze większość opakowań w jego firmie to opakowania papierowe, z celulozy, o certyfikacie FSC. 

rower telefon 1200 shutter.jpg
Holenderski rowerzysta nie pojedzie z telefonem w ręku

Największy problem z plastikiem ma jednak Azja. To kraje tego kontynentu są miejsce eksportu śmieci z UE czy USA, a proces ich przetwarzania na miejscu jest niewystarczający. - Kraje globalnego południa, azjatyckie, ale i afrykańskie przez wiele lat były traktowane przez świat zachodni jako miejsce, gdzie można zutylizować odpady, przywieźć śmieci i już się nimi nie interesować - mówi Katarzyna Guzek Greenpeace. 

Często jest tak, że firmy produkujące opakowania plastikowe nie biorą pełnej odpowiedzialności za swój produkt, nie interesują się jego utylizacją. A jak do nowego prawa podchodzą polscy konsumenci? Czy są skłonni zapłacić więcej za obiad na wynos w eko opakowaniu? Czy wprowadzenie kaucji na plastikowe butelki to dobre rozwiązanie? O tym, w materiale Weroniki Puszkar. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 29.10.2018

Godzina emisji: 7.17

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miasta potrzebują ekspertów. Łódź ich wykształci

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 12:32
EkoMiasto to nowy, interdyscyplinarny kierunek studiów na Uniwersytecie Łódzkim. Będzie to innowacyjna i unikalna w skali Polski oferta dydaktyczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Holenderski rowerzysta nie pojedzie z telefonem w ręku

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 12:06
W 2002 roku Holandia objęła kierowców zakazem trzymania telefonów w ręku, podczas prowadzenia pojazdu. Wyłączeni spod zakazu byli jednak cykliści. Od lipca 2019 roku to się zmieni. 
rozwiń zwiń