Prestiżowy dom aukcyjny sprzedaje obrazy z komputera

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 13:00
432 tysiące dolarów zapłacił kolekcjoner za stworzony przez sztuczną inteligencję obraz Portait of Edmond Belamy. Licytacja odbyła się w domu aukcyjnym Christie’s w Paryżu.  
Audio
  • Czy obrazy stworzone przez sztuczną inteligencję podbiją serca kolekcjonerów sztuki? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: streetlucifer/Shutterstock.com

Czytaj także
projektantka u kdydo.jpg
Barrakuz - graficzka, która nie znosi nudy

Obraz pochodzi z serii portretów członków fikcyjnej rodziny Belamy, która została stworzona dzięki metodzie GAN. - To algorytm opracowany w 2014 roku przez przedstawicieli paryskiej grupy Obvious - mówi Monika Żuber-Mamakis, wydawca portalu Chip.pl. - Składa się on z dwóch części. Generator w oparciu o bazę 15 tysięcy portretów namalowanych między XIV a XX w. tworzy nowy obraz, a rozróżniacz ma za zadanie sprawdzić, czy jest to obraz faktycznie stworzony przez człowieka, czy dzieło maszyny - dodaje.

Jak wygląda "kolekcja" dzieł sztuki grupy Obvious? W jakim stylu tworzą swoje prace komputery? Czy obrazy stworzone przez sztuczną inteligencję mają szansę osiągać takie ceny jak prace Picassa? O tym m.in. w materiale Martyny Ogonek.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 5.11.2018

Godzina emisji: 7.15

kul/pj

Czytaj także

Mona Lisa z dziobem i aniołki w metrze?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2015 14:30
W internecie zapanowała moda na przerabianie klasycznych dzieł sztuki lub dodawanie do nich zabawnych komentarzy. My przyglądamy się najciekawszym kolażom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Mąka. Człowiek, który chce pokolorować Kalisz

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 12:08
Swoimi pracami zamalował już sporą część Kalisza. Street artem narobił też sporo zamieszania za oceanem. Dziś rozpowszechnia graffiti m.in. dzięki projektom "Sztuka w oknie" czy "Error". 
rozwiń zwiń