Stan Borys. Od poezji klasycznej do klasyki rocka

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 15:32
- W tym momencie - zanim wyjadę do Ameryki - staram się słuchać nie tylko klasyki, ale i tego, co współcześnie dzieje się w światowym rocku - mówił Stan Borys, polski muzyk, wokalista i kompozytor.
Audio
  • Stan Borys w Czwórce. "Chaos nie jest twórczy. Musimy najpierw znaleźć spokój wewnątrz siebie" (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Kamil Jasieński, Stan Borys
Kamil Jasieński, Stan BorysFoto: Martyna Ogonek/Czwórka

Denerwowałem tych, którzy decydowali, czy znajdę się w programach telewizyjnych. Nosiłem coraz dłuższe włosy, brodę, zacząłem pisać coraz ciekawsze teksty Stan Borys

- Przeszedłem wielką fascynację amerykańskim rockiem. Uważam, że w latach 70. w Stanach narodziły się najlepsze wzorce tej muzyki. To stanowi dla mnie ciągłe źródło inspiracji. Jest dla mnie wzorem, ale nigdy tej muzyki nie kopiowałem, to nie jest twórcze - opowiadał muzyk w studiu Czwórki. 

- Rock żyje i ma się dobrze. To gatunek, który ma ogromną rozpiętość. Od country do ciężkiego grania gitarowego. Dlatego nadal posiada tak wielu fanów - wyjaśniał. 

U moich początków leży klasyczna poezja i teatr. Zostało mi to do dziś. Uważam, że człowiek inteligentny powinien mieć szerokie słownictwo i zainteresowania Stan Borys

Posłuchaj "Jaskółki uwięzionej" - utworu z repertuaru Stana Borysa: 

Jak wyglądała polska scena muzyczna w latach 70.? Dlaczego artysta postanowił wyemigrować do Stanów? Jak ta decyzja wpłynęła na jego twórczość? Dlaczego nie akceptuje wulgaryzmów w sztuce i życiu publicznym? I co nazywa "ćwiczeniem duszy"? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 26.11.2018

Godzina emisji: 8.40

ac/kul

Czytaj także

140 uderzeń na minutę. Techno jako poczucie wspólnoty

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 14:40
- Ta wystawa opowiada o początkach techno w Polsce, ale ze szczególnym uwzględnieniem tego okresu, w którym muzyka przenikała się ze sztukami wizualnymi - opowiada Marcel Andino Velez z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Coolio. Jego "Gangsta’s Paradise" jako dzieło życia

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 12:48
8 sierpnia 1995 roku ukazał się na rynku singiel "Gangsta’s Paradise", który pojawił się na ścieżce dźwiękowej filmu "Młodzi gniewni" i natychmiast stał się międzynarodowym hitem. Potem Coolio wydał jeszcze osiem płyt, lecz bez większego już powodzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kanye West. "Każdy geniusz jest świrem"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 15:27
Dokładnie 12 lat temu, 30 sierpnia 2005 roku, ukazał się album "Late Registration" Kanye'a Westa, a singlem "Gold Digger" artysta przedarł się do mainstreamu jako raper. Utwór dziesięć tygodni utrzymywał się na pierwszym miejscu Billboardu i został wyróżniony nagrodą Grammy.
rozwiń zwiń