David Lynch uczy reżyserii w sieci

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 09:59
Legendarny reżyser David Lynch poprowadzi kurs online dla początkujących filmowców. Nowe technologie przybliżą mistrza jego fanom. 
Audio
  • David Lynch poprowadzi kurs reżyserii online (Pierwsze słyszę/Czwórka)
David Lynch
David LynchFoto: kojoku / Shutterstock.com

By z korzystać z nauki u samego Lyncha, wcale nie trzeba jechać do Stanów, a wystarczy włączyć internet i wykupić kurs. Zajęcia reżysera kultowego "Twin Peaks" podzielone są na 13 rozdziałów. 

twin peaks 1200.jpg
Jak smakuje kino Davida Lyncha?

- Dla mnie spotkanie widzowskie z Davidem Lynchem zaczęło się od jego kina z przełomu lat 80. i 90.: "Miasteczka Twin Peaks", "Dzikości serca" czy "Blue velvet" - wspomina dr Łukasz Jasina, historyk kina. - Niewielu było poza Lynchem reżyserów, którzy tak znakomicie łączyli gatunkowość amerykańskiego kina - podkreśla. 

David Lynch łączy piękno i okrucieństwo jak mało kto Łukasz Jasina

Rozmówca Anny Hardej zaznacza, że Lynch nie jest pierwszym reżyserem, który zdecydował się poprowadzić taki kurs. A na platformie, którą wybrał swoje lekcje dawali już Spike Lee czy Margaret Atwood. - Nie do końca sobie wyobrażam, jak młody filmowiec może się uczyć wyłącznie online robienia filmów. Z drugiej strony, jeśli to ma być rada ze strony kogoś wielkiego, to czasami nawet słowa w stylu Paulo Coelho potrafią młodego człowieka zainspirować. Podchodzę do tego ironicznie, może będzie zupełnie inaczej - mówi historyk kina. 

david lynch 1200.jpg
Czy David Lynch znalazł Twin Peaks w Polsce?

Czego dowiemy się od Lyncha podczas kursu? Czy uszczkniemy odrobinę jego talentu? Ile kosztuje taki kurs i po co Lynch to robi? O tym w rozmowie Anny Hardej z dr. Łukaszem Jasiną. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Anna Hardej

Data emisji: 26.03.2018

Godzina emisji: 7.14

pj/ac

Czytaj także

Gilliam nie zrobił kariery na Monty Pythonie. Ale odkrył Tarantino

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 12:07
- Początek pracy Gilliama z montypythonowcami wcale nie był ciepły - mówi Dawid Muszyński. - Panowie powoli zbierali swoje skecze, a Gilliamem nie byli zainteresowani. Nie chcieli mieć z tym jankesem w ogóle do czynienia - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Everybody's Everything". Powstał film dokumentalny o Lil Peepie

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 11:18
"Everybody's Everything" to tytuł pierwszego pełnometrażowego filmu o Lil Peepie, zmarłym dwa lata temu amerykańskim raperze. Jednym z prekursorów gatunku cloud i emo rapu. 
rozwiń zwiń