Ikigai. Cel w życiu jako tajemnica długowieczności

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 14:31
Według Japończyków każdy człowiek ma swoje ikigai, które stanowi siłę napędową do życia. Jedni są go świadomi, inni wciąż go poszukują.
Audio
  • Czym jest ikigai i jak go szukać? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Ikigai to japoński sposób na życie, którego chcą się uczyć Europejczycy
Ikigai to japoński sposób na życie, którego chcą się uczyć EuropejczycyFoto: Shutterstock.com/Pikoso.kz

joga ćwiczenia zdrowie 1200.jpg
Czym jest joga według psychologów?

Określenie ikigai nie ma polskiego odpowiednika. Najczęściej używane są określenia "siła napędowa", "życiowe paliwo", czy "powód do wstawania z łóżka". - Chodzi o poczucie, że warto żyć, o cel, którego każdy z nas szuka - tłumaczyła Renata Wódkowska z Ambasady Japonii. A jak przekonywała blogerka Katarzyna Kędzierska, ikigai to także świadomość wartości, którymi kierujemy się w życiu.

Ikigai ma być także m.in. jednym z sekretów długowieczności mieszkańców Okinawy. Co oni sami sądzą o "celu" i jakie mają nastawienie do życia? Czym jest według nich szczęście i dlaczego warto "pracować bez końca"? Tego dowiecie się z nagrania materiału reporterskiego, przygotowanego przez Martynę Ogonek.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 4.04.2017

Godzina emisji: 7.10

kd/jsz

 

 

Czytaj także

Regifting - świąteczny recykling

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2016 11:13
- Regifting to bardzo popularna metoda pozbywania się niechcianych prezentów świątecznych - mówi redaktorka Gabriela Rapiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

SuperBetter. "Graj w gry i stań się człowiekiem sukcesu"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 13:00
- Zbliżają ludzi, przyczyniają się do życiowych sukcesów, mogą ocalić świat. Tak działają na nas gry komputerowe według Jane McGonigal, autorki książki "SuperBetter. Życie to gra" - opowiada psycholog Karolina Cikowska.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Facebook, Twitter, Instagram sprawią, że będziesz... samotny?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 13:11
- Spojrzenie, dotyk czy gesty są równie ważne, jak rozmowa. Dlatego komunikatory internetowe - choć sprzyjają utrzymaniu więzi - nie zastąpią realnego kontaktu z drugim człowiekiem - tłumaczy w rozmowie z Czwórką psycholog Katarzyna Kucewicz.
rozwiń zwiń