Polskie Radio
Section05
czas pracy

Niedługo znów przestawimy zegarki. 84 proc. obywateli UE przeciw zmianie czasu na zimowy

Już niedługo będziemy mogli pospać dłużej i przestawimy zegarki - lub przestawią się one automatycznie - o jedną godzinę wstecz. W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. 25 października nad ranem wskazówki zegarów cofniemy z godz. 3.00 na godz. 2.00. Do czasu letniego wrócimy w marcu przyszłego roku.
Zobacz więcej na temat:  zmiana czasu Komisja Europejska społeczeństwo zegary czas czas pracy POLSKA zdrowie

5 godzin pracy - większa wydajność, zdrowsi pracownicy

- Ośmiogodzinny czas pracy nie jest wcale czasem, który służy większości z nas - mówi Mirosława Huflejt-Łukasik, psycholog, trener, doradca w biznesie. - Jesli weźmiemy pod uwagę temperament, mimo że każdy z nas jest trochę inny, to okaże się, że takich osób, które są w stanie pracować efektywnie i wydajnie przez 8 godzin jest niewiele - dodaje. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Martyna Ogonek Kamil Jasieński praca czas pracy

PSL chce skrócenia czasu pracy dla części rodziców

Według projektu zmian rodzice zachowywaliby dotychczasowe wynagrodzenie. Pomysł spotkał się z krytyką ze strony przedsiębiorców. Projekt trafił do konsultacji społecznych. O  czasie pracy w audycji Kapitał i Praca mówili Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan, Marek Lewandowski z NSZZ „Solidarność”, poseł PSL Mieczysław Kasprzak i Marcin Dylowicz z OPZZ.
Zobacz więcej na temat:  praca rodzice czas pracy dzieci PSL OPZZ Solidarność Lewiatan

Polacy pracują za dużo, czy za mało efektywnie?

Prawie jedna piąta Polaków nie ma w dni powszednie czasu wolnego - tak wynika z badania Głównego Urzędu Statystycznego. Tymczasem w rankingu OECD pod względem liczby przepracowanych godzin zajmujemy drugie miejsce w całej Unii Europejskiej, a piąte na świecie. Z kolei w raporcie Ipsos Global zajmujemy 11. pozycję jako najbardziej zapracowany kraj świata. Czy rzeczywiście pracujemy tak dużo?
Zobacz więcej na temat:  praca czas wolny czas pracy Dominik Olędzki