Polskie Radio
Section05
czas pracy

5 godzin pracy - większa wydajność, zdrowsi pracownicy

- Ośmiogodzinny czas pracy nie jest wcale czasem, który służy większości z nas - mówi Mirosława Huflejt-Łukasik, psycholog, trener, doradca w biznesie. - Jesli weźmiemy pod uwagę temperament, mimo że każdy z nas jest trochę inny, to okaże się, że takich osób, które są w stanie pracować efektywnie i wydajnie przez 8 godzin jest niewiele - dodaje. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Martyna Ogonek Kamil Jasieński praca czas pracy

PSL chce skrócenia czasu pracy dla części rodziców

Według projektu zmian rodzice zachowywaliby dotychczasowe wynagrodzenie. Pomysł spotkał się z krytyką ze strony przedsiębiorców. Projekt trafił do konsultacji społecznych. O  czasie pracy w audycji Kapitał i Praca mówili Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan, Marek Lewandowski z NSZZ „Solidarność”, poseł PSL Mieczysław Kasprzak i Marcin Dylowicz z OPZZ.
Zobacz więcej na temat:  praca rodzice czas pracy dzieci PSL OPZZ Solidarność Lewiatan

Polacy pracują za dużo, czy za mało efektywnie?

Prawie jedna piąta Polaków nie ma w dni powszednie czasu wolnego - tak wynika z badania Głównego Urzędu Statystycznego. Tymczasem w rankingu OECD pod względem liczby przepracowanych godzin zajmujemy drugie miejsce w całej Unii Europejskiej, a piąte na świecie. Z kolei w raporcie Ipsos Global zajmujemy 11. pozycję jako najbardziej zapracowany kraj świata. Czy rzeczywiście pracujemy tak dużo?
Zobacz więcej na temat:  praca czas wolny czas pracy Dominik Olędzki

Indywidualne konta czasu? Sposób na elastyczność w pracy

Pracodawcy chcą wpisania do Kodeksu Pracy możliwości stosowania tzw. indywidualnych kont czasu pracy. Chodzi o taką organizację pracy, w której pracodawca w okresie przestoju ma możliwość wysłania pracownika do domu np. po 5-6 godz. pracy, kiedy jednak jest więcej zamówień, może zatrzymać go na dłużej. O pomyśle mówili w Polskim Radiu 24 Monika Gładoch (Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy) i dr Jakub Szmit (NSZZ Solidarność).
Zobacz więcej na temat:  czas pracy praca pracodawcy pracownicy przedsiębiorstwo związki zawodowe

Elastyczność godzin pracy coraz ważniejsza dla pracowników

Pięć trendów będzie w najbliższym czasie znacząco wpływać na rynek pracy – podkreślają eksperci firmy ADP. Jednym z nich jest elastyczność środowiska pracy. Pracownicy chcą mieć wpływ na godziny, w których pracują, a dzięki rozwojowi technologii telekomunikacyjnych na znaczeniu zyskuje też praca zdalna. Istnieje również silna potrzeba poczucia stabilności, większej autonomii i możliwości pracy nad istotnymi z ich punktu widzenia projektami.
Zobacz więcej na temat:  czas pracy elastyczny czas pracy praca pracownik