Polskie Radio
Section05
czas pracy

Czas: jak sobie z nim poradzić, jak wykorzystywać go dobrze i efektywnie?

W nocy z soboty na niedzielę po raz kolejny zmieniamy czas z letniego na zimowy. Wiele osób cieszy się, że będzie mogło przy tej okazji spać godzinę dłużej. Ale czy w ogóle potrafimy wykorzystać swój czas, umiemy nim odpowiednio gospodarować? A może powinniśmy sobie pozwolić na "marnowanie czasu"?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA czas czas wolny czas pracy zmiana czasu stres praca Piotr Firan Trójka

Czterodniowy tydzień pracy? Poseł PO: chcielibyśmy przeprowadzić pilotażowy projekt

- Donald Tusk mówił o pilotażu dotyczącym czterodniowego tygodnia pracy. Chodzi o zachowanie 100 proc. płacy i 100 proc. efektywności przy 80 proc. czasu pracy. Jest to projekt, który miałby zwiększyć efektywność pracownika przy ograniczeniu czasu pracy - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł Platformy Obywatelskiej Aleksander Miszalski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Krzysztof Świątek polityka Donald Tusk Platforma Obywatelska czas pracy

Ageizm na rynku pracy. „Problem z pracą zaczyna się po pięćdziesiątce”

Problem z pracą zaczyna się po pięćdziesiątce. Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził badanie eksperymentalne dotyczące zjawiska ageizmu na rynku pracy. Kandydaci poniżej 30-tego roku życia otrzymywali zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną średnio dwa razy częściej niż osoby powyżej 50 lat o tych samych kompetencjach. W Warszawie młodsi kandydaci aplikujący na wyspecjalizowane stanowiska z doświadczeniem, byli zapraszani na rozmowę nawet czterokrotnie częściej niż ich starsi kontrkandydaci.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa praca praca zdalna praca w życiu praca za granicą praca hybrydowa rynek pracy pracodawcy pracownik 50 plus senior czas pracy rekrutacja wiek emerytalny w Polsce Małgorzata Frydrych

Zmiana czasu z letniego na zimowy. Czy nastąpi ostatni raz?

Zmianę czasu reguluje obowiązująca dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października". Niemal dwie dekady później na horyzoncie pojawiła się wizja rezygnacji z tego ustalenia, bowiem we wrześniu 2018 roku Komisja Europejska złożyła wniosek w sprawie zniesienia sezonowych zmian czasu. Jakie zapisy obowiązują obecnie?
Zobacz więcej na temat:  zmiana czasu społeczeństwo zegary czas czas pracy POLSKA prawo zegar Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej zegarek

Nadchodzi zmiana czasu z letniego na zimowy. Sprawdź, jak wpływa na nasz organizm

Już za kilka dni przestawimy zegarki - lub przestawią się one automatycznie - o jedną godzinę wstecz. W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. 31 października nad ranem wskazówki zegarów cofniemy z godz. 3.00 na godz. 2.00. Do czasu letniego wrócimy w marcu przyszłego roku.
Zobacz więcej na temat:  zmiana czasu społeczeństwo zegary czas czas pracy POLSKA zdrowie zegar zegarek