Czy sztuczny las zatrzyma Saharę?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 13:34
W ciągu ostatnich 100 lat Sahara pochłonęła obszar równy powierzchni Polski. Czy da się ją zatrzymać, zanim zmieni Afrykę w pustynny piasek?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Kilka tysięcy lat temu Sahara była zielona i pełna życia. Przez wieki zmieniała się w pustynię.  Na skutek ocieplania klimatu z roku na rok powiększała swój obszar. - W ostatnich dziesięcioleciach ocieplanie klimatu przede wszystkim zależy od człowieka - mówi Radomir Jaskóła, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ. - Odbija się to na terenach zielonych. Te, zmieniają swój zasięg, a Sahara czy Gobi - zwiększają go - dodaje. 

Państwa afrykańskie postanowiły przeciwdziałać temu zjawisku. W 2005 roku zdecydowano o posadzeniu wielkiego, sztucznego lasu. Do dziś udało się zrealizować 15 proc. planu. Czy tego typu las rozwiąże problem powiększającej się pustyni? Czym jest sztuczny las? O tym w rozmowie z Radomirem Jaskółą. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Oliwia Olczyk

Data emisji: 15.04.2018

Godzina emisji: 6.34

pj/ac

Czytaj także

Znikają lasy - znikają rysie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 10:49
Polska populacja rysia szacowana jest na 150-300 sztuk. To, w połączeniu z kocim charakterem tego zwierzęcia, sprawia, że niełatwo go spotkać, ale warto szukać. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świętujmy Dzień Lasów - nie śmiecąc

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 13:54
21 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów. To dobry termin by wybrać się na spacer i posadzić drzewo, bo początek wiosny to na to najlepszy czas. 
rozwiń zwiń