X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Łosoś jest toksyczny, a jednak lepszy niż fastfood

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 09:38
Łosoś hodowlany jest podobno jednym z najbardziej toksycznych pokarmów na świecie - do takiej tezy przekonuje norweski toksykolog. Polska dietetyczka, jest sceptyczna wobec tego założenia. 
Audio
  • Czy łosoś hodowlany jest jak fastfood? A może ma jakieś wartości odżywcze? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Pod względem bezpieczeństwa żywności w Unii Europejskiej obowiązuje zasada, że producent odpowiada za jego jakość, musi go monitorować i przedstawiać plan kontroli własnej.
Pod względem bezpieczeństwa żywności w Unii Europejskiej obowiązuje zasada, że producent odpowiada za jego jakość, musi go monitorować i przedstawiać plan kontroli własnej.Foto: Pixabay

Czytaj także:
kobieta owoce uroda 1200.jpg
Żywność funkcjonalna. Co to jest i jak działa na organizm?

Zdaniem Jerome Rusina, norweskiego toksykologa łososie hodowlane karmione są wątpliwej jakości karmą, a co za tym idzie ich wartość odżywcza jest znikoma. Z tego względu przekonuje, byśmy skreślili tę rybę z listy zdrowych produktów. Uważa, że łosoś hodowlany ma więcej wspólnego z fastfoodami, niż ze zdrowym jedzeniem. Z badań wynika, że poza metalami ciężkimi, jego tłuszcz kumuluje 5 razy więcej toksyn niż jakakolwiek inna żywność. 

- Jeżeli łososie pływają sobie w czystej wodzie i zjadają plankton, to wtedy jest ok.
Gdy ta sytuacja jest naruszona przez człowieka i rybie podawana jest pasza, wzbogacana różnego typu składniki, a woda jest też zanieczyszczona, to w łososiu zaczyna się kumulować metylortęć  czy środki PCB - pojawia się problem - wyjaśnia Magdalena Czyrynda-Koleda,  dietetyk z Kaloriami na pieńku. - Porównanie łososia do fastfoodów jest jednak krzywdzące, bo on jednak ma wartość odżywczą, kwasy OMEGA 3, OMEGA 6 - dodaje. 

Jak dietetycy traktują łososia przy układaniu jadłospisów dla swoich pacjentów? Ile tego łososia możemy jeść? Czy przypadkiem inne ryby nie są bardziej toksyczne? O tym m.in. w materiale Martyny Ogonek. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 5.09.2019

Godzina emisji: 7.25

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Raw food. Podgrzewaj tylko do 48 stopni

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 10:26
- Przy stosowaniu diety raw food dostarczamy sobie bombę witami, mikroelementów i wartości odżywczych. 75 procent rzeczy, które jemy powinniśmy jeść na surowo - mówi Karolina Szaciłło. - Pamiętajmy, że to nie jest model odżywiania na cały rok i nie dla każdego - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Parszywa Dwunastka" i "Czysta Piętnastka". Najbardziej skażone owoce i warzywa

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 08:53
"Brudna dwunastka", albo "Parszywa dwunastka" oraz "Czysta piętnastka" to aktualizowane co rok listy warzyw i owoców uszeregowanych według stopnia zanieczyszczenia pestycydami. 
rozwiń zwiń