Twórcy "Pół wieku poezji później": w tym filmie wszystko dzieje się naprawdę

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 11:55
"Pół wieku poezji później" to fanowska produkcja, osadzona w uniwersum Wiedźmina. Film w języku polskim stworzony został przez fanów, dla fanów i za pieniądze fanów. Czy okaże się hitem?  
Audio
  • O filmie "Pół wieku poezji później" opowiadają jego twórcy (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: gnepphoto/Shutterstock

W zachodnich produkcjach aktorzy w scenach walki, zamiast broni używają piankowych zamienników. U nas wszystko było stalowe, wszystko było naprawdę Twórcy filmu o Wiedźminie

To film pełnometrażowy, inspirowany cyklem wiedźmińskim Andrzeja Sapkowskiego. Projekt jest realizowany przez niezależną grupę filmową złożoną z ludzi z Polski na co dzień zajmujących się produkcją filmową, telewizyjną, teatrem oraz innego rodzaju mediami. Pierwsze prace nad filmem rozpoczęły się 4 lata temu. - Od początku był konkretny zarys, gdy do produkcji zaczęły dochodzić kolejne osoby, zaczął nabierać kształtu. Skończyło się na tym, ze zamiast dodawać kolejne sceny, musieliśmy pracować na tym, by temperować pomysły, i odejmować je - mówili goście Czwórki. 

Premierę zaplanowano na 30 listopada 2019. To zbiega się w czasie z amerykańskim serialem, który również właśnie się ukazuje. - Mamy nadzieję, że produkcja Netflixa zwiększy to dodatkowo zainteresowanie naszą - mówią twórcy. - Siłą naszego projektu jest właśnie to, że nie mieliśmy na to pieniędzy. To całkowicie pobudziło kreatywność. Nie dostawaliśmy pensji, więc nikt nie mógł wykręcić się od obowiązków, na planie panowała przyjacielska atmosfera. 

Jak wyliczali goście Czwórki, łączny budżet produkcji wyniósł ok. 100 tys. pln. Z jakich krajów pochodzą fani, którzy postanowili ją wesprzeć? Do dziś film został przetłumaczony już na siedem języków - dlaczego w ostatecznej produkcji dubbingu nie będzie? Jak kręcono sceny walki i dlaczego chodziło o to, by były "mocne"?

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Liz Katrin (twórczyni muzyki "Pół wieku później"), Alan Padziński (choreograf scen walki), Piotr Stachurski (scenograf)

Data emisji: 26.11.2019

Godzina emisji: 8.15

kd

Czytaj także

140 filmów za darmo w internecie. Legalnie

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 08:35
Pokaźna biblioteka filmów i seriali trafiła do sieci w ramach akcji "Klasyka polskiego kina" w serwisie vod.pl. Jest tam i "Rewers", i "Va Bank", a także "Nóż w wodzie" czy "Pokolenie". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

James Dean zagra w filmie wojennym 64 lata po swojej śmierci

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 13:32
Po 64 latach od śmierci James Dean kolejny raz  pojawi się na dużym ekranie.
rozwiń zwiń