Polskie Radio
Section05
vod

Marianna Sankiewicz - doktor inżynier z misją w Polskim Radiu

W Gdańsku premierę miał film "Zielony atrament" o docent Mariannie Sankiewicz, która wychowała dla Polskiego Radia wiele pokoleń inżynierów dźwięku. - To był nauczyciel idealny. Taki, który był też wychowawcą. Kimś, kto nie tylko przekazuje informacje, ale jest też drogowskazem w życiu. Pani docent miała misję, żeby łączyć inżynierię dźwięku z muzyką. Uważała, że ludzie, którzy kształcą się jako inżynierowie powinni być również wykształceni muzycznie - mówił w Dwójce reżyser Paweł Wyszomirski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio inżynieria dźwięki Gdańsk TVP Dwójka FILM KULTURA Marianna Sankiewicz Marzena Bakowska vod Paweł Wyszomirski

Twórcy filmów z YouTube'a i TikToka muszą zgłosić swoją działalność. KRRiT przypomina o obowiązku

Przewodniczący KRRiT przypomina twórcom zamieszczającym swoje filmy na platformach udostępniania treści video o trwającym od 1 lutego 2022 r. ogólnoeuropejskim obowiązku zgłoszenia swoich usług do wykazu prowadzonego przez europejskie organy regulacyjne do spraw mediów. Obowiązek ten wynika ze znowelizowanej Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady o audiowizualnych usługach medialnych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA vod youtube TikTok vlog KRRiT

Setki filmów bez wychodzenia z domu. Popularność platform oferujących wideo na żądanie

Platformy świadczące usługę wideo na żądanie to zasoby setek tytułów filmowych. Wśród nich znajduje się wiele klasyków, które zapisały się na kartach historii kina. O tym w audycji "Fajny film" opowiedzieli Ryszard Jaźwiński i jego gość dr Miłosz Stelmach, filmoznawca, kurator jednej z platform wideo.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Ryszard Jaźwiński FILM kino domowe vod

Repozytorium kultury cyfrowej. Warszawa uruchomiła platformę VOD

Platforma VOD Warszawa została zaprojektowana z myślą o warszawskich instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych, a przede wszystkim - o publiczności. Pod jednym adresem znajdą się filmy, spektakle, koncerty, nagrania z wystaw, podcasty, czyli wszystko to, co składa się na kulturalną ofertę warszawskich teatrów, muzeów, fundacji i stowarzyszeń.
Zobacz więcej na temat:  vod Warszawa platforma mobilna KULTURA kino wystawa Joanna Sławińska

Internet i VOD to koniec telewizji jaką znamy?

- Wejście internetu, zwłaszcza mediów społecznościowych, spowodowało zupełną zmianę ról. W międzyczasie weszło jeszcze VOD. Wiele młodych osób wie obecnie, co jest w telewizji, ponieważ ona jest w internecie w rozmaitych odpryskach. Można więc powiedzieć, że te media się przenikają, ale to zwyczajowe oglądanie telewizji nie jest już takie jak kiedyś - mówił dr hab. Jacek Wasilewski, medioznawca.
Zobacz więcej na temat:  media społecznościowe telewizja Jacek Wasilewski Michał Szułdrzyński Dwójka vod media

"Burza". Krzysztof Pastor: sceny tańca wyszły spektakularnie

- Każda z czterech części przedstawienia przedzielona jest burzą, która jest tańczona przez nasz zespół. Są to spektakularne sceny, gdzie część ruchu polega na improwizacji - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego i choreograf spektaklu "Burza" na podstawie sztuki Williama Szekspira.
Zobacz więcej na temat:  balet Krzysztof Pastor Teatr Wielki - Opera Narodowa spektakl William Szekspir Dwójka vod

Play Kraków nagrodzone. "Ta platforma rozszerza publikę"

- Na początku cieszyliśmy się kilkunastoma pobraniami w ciągu jednego koncertu. A w tym momencie mamy ponad 20 tysięcy użytkowników, którzy nam rosną co weekend w zależności od popularności projektu. A nikt z nas nie myślał, że będziemy mieli taką platformę - mówiła w Dwójce Izabela Błaszczyk, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego i pomysłodawczyni platformy playkrakow.com.
Zobacz więcej na temat:  vod literatura online Dwójka KULTURA Kraków Bartosz Panek

PODSUMOWANIE ROKU Filmy i seriale historyczne. Podsumowanie 2020 roku

Rok 2020 przyniósł światu pandemię koronawirusa SARS-CoV-2, która powstrzymała plany filmowców. Pomimo tego w odchodzącym roku widzowie mogli obejrzeć wiele interesujących premier.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA FILM serial netflix hbo telewizja ranking vod streaming film polski Jan Zieja Agnieszka Osiecka Szczepan Twardoch Elżbieta II król kultura masowa Wielka Brytania filmy animowane michael jordan Wikingowie feminizm tom hanks

NA EKRANIE Filmy i seriale historyczne. Podsumowanie roku 2019

Ponad sto dwadzieścia odcinków, dziewięć filmów, pięć królowych, trzech Piłsudskich, dwa gangi, jedna caryca, do tego garść rycerzy i żołnierzy obu wojen światowych... A to nie wszystko. Przedstawiamy subiektywny wybór najciekawszych produkcji filmowych opartych na wydarzeniach historycznych.
Zobacz więcej na temat:  serial netflix hbo BBC telewizja vod ranking film polski FILM Elżbieta II Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański Władysław Pasikowski Helen Mirren król królestwo produkcja kultura masowa Wikingowie templariusze Wielka Brytania historia Polski historia Europy USA Robert De Niro Al Pacino Martin Scorsese Joseph Heller george clooney Czarnobyl FBI szpieg aksamitna rewolucja Izrael Czechy Czechosłowacja Birmingham przestępczość Umberto Eco II wojna światowa Powstanie Warszawskie Józef Piłsudski Legiony jan frycz Borys Szyc miłość hugh laurie helen hunt Włochy

"Serwisy streamingu i VOD są alternatywą dla telewizji"

Serwisy internetowe proponują w legalny sposób dostęp do nowych oraz popularnych filmów i seriali. Dla wielu użytkowników serwisy streamingu i VOD są ciekawą alternatywą dla tradycyjnej telewizji – mają często inną ofertę, a z ich zbiorów można korzystać gdzie się chce i kiedy chce. Z naszymi gośćmi – Dawidem Muszyńskim, redaktorem naczelnym serwisu naekranie.pl i Tomaszem Małeckim z serwisu Movies Room – rozmawialiśmy w 24 Poziomie – Magazynie Nowych Technologii o zaletach i wadach tej drogi dystrybucji treści wideo.
Zobacz więcej na temat:  vod streaming telewizja internet rozrywka netflix

VOD w Polsce. "Telewizje kablowe nasyciły rynek"

"Czas oglądania telewizji odnotowuje kilkuprocentowe spadki wśród osób młodych. Spadki te są mocno skorelowane z rozwojem subskrypcyjnych serwisów na życzenie" - wynika z analizy agencji MEC czasu oglądania telewizji wśród osób w wieku od 13 do 29 lat w wielu krajach Europy. Trend ten skomentowała w Polskim Radiu 24 Kaja Szafrańska z kanału Jakbyniepaczec.
Zobacz więcej na temat:  telewizja rozrywka netflix hbo Krzysztof Grzybowski vod