Nowe technologie - co nas zaskoczy w 2020 roku?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 13:42
Sztuczna inteligencja, ataki hakerskie, ochrona, a jednocześnie kradzieże tożsamości i phishing, technologia 5G - jakie rozwiązania i zagrożenia technologiczne czekają na nas w 2020 roku?
Audio
  • Jak rozwinie się branża technologiczna w 2020 roku? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: sdecoret/Shutterstock.com

Mamy dziś do dyspozycji w każdej kategorii, czy to smartfonów, telewizorów, AGD, sprzęty, które przekraczają nasze codzienne potrzeby, dlatego prawdopodobnie ich ceny będą spadać M. Gajewski

Jak podkreślał Maciej Gajewski ze Spidersweb.pl, w tym roku najprawdopodobniej czeka nas rewolucja w przepisach dotyczących przetwarzania naszych danych osobowych. - W Rosji, Chinach czy USA zapowiadają się poważne porządki w tym zakresie. To oznacza też dla nas więcej bezpieczeństwa, ale - w związku z tym - część usług stanie się mniej inteligentna, bo jeśli giganci korporacyjni nie będą mogli przetwarzać naszych danych tak jak dotychczas, programy będą miały bardziej ograniczone możliwości - tłumaczył ekspert. 

ZOBACZ TAKŻE 2020 rok dla graczy. Jaki będzie? >>>

Jak podkreślał - sztuczna inteligencja może nas jednak zaskoczyć. - To wciąż jest technologia niedojrzała i niedoskonała. Samo określenie "sztuczna inteligencja" w wielu przypadkach używane jest na wyrost, ale te algorytmy, które nią rządzą, wykorzystywane są i będą wszędzie. Poprzedni rok bez wątpienia był rokiem sztucznej inteligencji, i ten też będzie - mówił ekspert. - Po to, by oszczędzać nasz czas, prąd. Na przykład smartfony mają zapamiętywać, w jaki sposób używamy telefonu, by w odpowiednim kierunku wykorzystywać zasoby procesora - mówił Maciej Gajewski. 

A co z modną od niedawna technologią VR, czyli wirtualną rzeczywistością? Czy będzie się rozwijać, a jeśli tak, to w jakim kierunku? I czy rzeczywiście będzie nam niezbędna, czy może pozostanie dostępna w sferze rozrywki i zabawy? Czy zwiększy się liczba ataków hakerskich? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 7.01.2020

Godzina emisji: 7.30

kd/ac

Czytaj także

Skrillex na komary. Obniża libido samic

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 13:50
Dźwięk odgrywa ogromną rolą w procesach reprodukcyjnych wielu gatunków zwierząt. Jeśli chcesz uwolnić się od komarów, słuchaj muzyki elektronicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Strefa 51. Gości z kosmosu zastąpią internauci?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 15:40
Zwolennicy teorii spiskowych twierdzą, że Strefa 51 to miejsce, w którym rząd USA ukrywa UFO. Teraz ponad milion internautów chce sprawdzić, czy naprawdę są tam kosmici.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łodź. Czym zachwyca polski Manchester?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 10:40
Industrialny charakter Łodzi zafascynował zagranicznych turystów. Brytyjskii dziennik "The Guardian" rekomenduje polskie miasto na alternatywny city break.
rozwiń zwiń