Runet. Rosjanie tworzą własny internet

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 12:12
Prace nad projektem trwają już kilka miesięcy, a w grudniu 2019 roku ruszyły oficjalne testy runetu. W tej sieci mają się znaleźć rosyjskie odpowiedniki największych aplikacji, m.in. Google'a, Facebooka, Instagrama czy aplikacje newsowe.
Audio
  • Jak będzie działał rosyjski internet, czyli Runet? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Alexander Supertramp

shutterstock człowiek robot technologie 1200.jpg
Nowe technologie - co nas zaskoczy w 2020 roku?

Rosja, podobnie jak Chiny stawia na izolację internetową. Realizacja rosyjskiego internetu kosztować ma ponad 450 mld dolarów i ma być całkowitym odcięciem tego kraju od globalnych serwerów. - Już dziś jest tak, że rosyjski internet - podobnie jak chiński - jest mocno ocenzurowany. Do runetu dodawany będzie jednak określony kontent, Rosjanie będą w ten sposób tworzyć własny ekosystem - mówił Kuba Wątor z tech.wp.pl. - Różnica między siecią rosyjską a tą w Chinach jest taka, że w tej drugiej blokowane są tylko konkretne strony. W Rosji internet ma być zupełnie oddzielnym bytem. To ma być nowa sieć, nad którą władza ma mieć absolutną kontrolę.

ZOBACZ TAKŻE 2020 rok dla graczy. Jaki będzie? >>>

W praktyce może się jednak okazać, że hakerzy szybko "odblokują" globalną sieć w tym kraju. - Oficjalnie, nowa, odrębna sieć ma chronić rosyjskich internautów przed zagrożeniami z zewnątrz, wirusami, etc. - mówił ekspert. - Gdy Rosja będzie miała totalnie własną infrastrukturę, można sobie wyobrazić, że nie będzie tam Google'a, bo Rosja ma swoją krajową wyszukiwarkę Yandex. Ma swojego Facebooka, czyli WKontakcie, ma też inne aplikacje do komunikacji i newsów. Oni mają odpowiedniki wszystkich najważniejszych usług, więc gdy runet wystartuje, prawdopodobnie te zachodnie zostaną po prostu wyłączone - tłumaczył Kuba Wątor.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 8.01.2020

Godzina emisji: 6.15

kd/pj

Czytaj także

Portal dla ciekawskich. Czy nauka może być jak plotka?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 10:44
- Ludzie nie chcą zdobywać wiedzy, nawet przez internet, bo ona często jest podana w niewłaściwy sposób. Staramy się to zmienić - tłumaczy Paweł Gluza, pomysłodawca i założyciel portalu Ciekawe.org.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Strefa 51. Gości z kosmosu zastąpią internauci?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 15:40
Zwolennicy teorii spiskowych twierdzą, że Strefa 51 to miejsce, w którym rząd USA ukrywa UFO. Teraz ponad milion internautów chce sprawdzić, czy naprawdę są tam kosmici.
rozwiń zwiń