O memach warto rozmawiać. Regulacje i prawa

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 14:24
- Memy, jako obrazki z napisami istnieją od jakiś 100 lat. Internet spopularyzował ten przekaz - mówi Ludmiła Mitręga ze Stowarzyszenia Fotoreporterów i zaprasza na spotkanie "Regulować czy nie regulować: mem". 
Audio
  • Ludmiła Mitręga opowiada o spotkaniu dotyczącym memów, a także prawach autorskich (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Przykładowy mem. Zdjęcie ilustracyjne
Przykładowy mem. Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/ AnnJane

- Na naszym spotkaniu, w Faktycznym Domu Kultury, chcemy porozmawiać o memach - mówi gość Kamila Jasieńskiego. - Dyrektywa Parlamentu Europejskiego w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, która jest regulacją mającą wprowadzić do internetu prawo autorskie, wyklucza memy. Gdy pojawiła się dyrektywa, powstał mit, że "skasuje" ona wszystkie memy, a ich twórcy trafią do drugiego obiegu, a może nawet do więzienia. To nie jest prawda - dodaje.  

Gościem spotkania dotyczącego memów będzie mecenas Rafał Sarbiński oraz Natalia Mileszyk, prawniczka i specjalistką ds. komunikacji Polityk Publicznych w Centrum Cyfrowym. - Wspólnie chcemy wyjaśnić mity i nieporozumienia - mówi Ludmiła Mitręga. - Dla nas, jako fotoreporterów, problem polega na tym, że nikogo nie interesuje nasz wkład pracy, nasze zdjęcia nie są podpisywane - dodaje. 

Zacznijmy podpisywać autorów zdjęć - to są osobiste prawa autorskie, one są nieśmiertelne. Zachęcam też do podpisywania siebie Ludmiła Mitręga

Gość Czwórki podkreśla również wykorzystanie wizerunków osób niepublicznych w memach. Niezbędna jest ochrona anonimowych osób, które fotoreporterzy uwieczniają na zdjęciach, a twórcy memów wykorzystują często w pejoratywnych kontekstach. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Ludmiła Mitręga (Stowarzyszenie Fotoreporterów, pomysłodawczyni spotkania "Regulować czy nie regulować: mem")

Data emisji: 20.01.2020

Godzina emisji: 8.15

pj/ac

Czytaj także

Hejt w sieci nie jest bezkarny

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 09:00
Obelgi, wyśmiewanie, wyzwiska dotykają nastolatków, osoby starsze, ludzi o innym kolorze skóry, innego wyznania czy innej orientacji seksualnej. Internetowi hejterzy często czują się bezkarni, a nie powinni. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Runet. Rosjanie tworzą własny internet

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 12:12
Prace nad projektem trwają już kilka miesięcy, a w grudniu 2019 roku ruszyły oficjalne testy runetu. W tej sieci mają się znaleźć rosyjskie odpowiedniki największych aplikacji, m.in. Google'a, Facebooka, Instagrama czy aplikacje newsowe.
rozwiń zwiń