Masło z larw - czy to przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 11:55
Badania nad tłuszczem z owadów trwają od lat. To może być świetne rozwiązanie dla naszej planety, ale czy dla nas? O to zapytaliśmy dietetyka. 
Audio
  • Magdalena Czyrynda-Koleda opowiada o margarynie, maśle i maśle z dodatkiem tłuszczów z owadów (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay

shutterstock krowa 1200.jpg
"Zmieniaj dietę, nie klimat" - jak ratować Ziemię rezygnując z mięsa?

- Masło jest tym rodzajem tłuszczu, który zawierał więcej kwasów tłuszczowych nasyconych. Nie powinniśmy ich w nadmiarze spożywać. Szczególnie powinny na nie uważać osoby, które mają problemy choćby z podwyższonym poziomem cholesterolu - wyjaśnia Magdalena Czyrynda-Koleda, dietetyk. - Zaś w dobrej jakości margarynie (a nie miksie) głównym składnikiem powinien być tłuszcz z z olejów roślinnych, bogaty w tłuszcze nienasycone. To jest jej dużym plusem - my tych tłuszczy potrzebujemy i tego oleju roślinnego też. 

Okazuje się, że już za jakiś czas świetną alternatywą do smarowania naszych kanapek będzie masło z tłuszczem z owadów. Badań nad takim produktem podjęli się naukowcy z Uniwersytetu w Gandawie w Belgii. 

- Produkt który badali i mieszali z masłem to tłuszcz pochodzący z larwy muchówki (Hermetia illucens) - wyjaśnia rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Tłuszcz z larw tych owadów zawiera m.in. kwas laurynowy, który jest jednym z tłuszczy nasyconych i też występuje w maśle, ale w mniejszej ilości. Kwas laurynowy ma właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne - dodaje. 

Muchówka Hermetia illucens  fot. pixabay Muchówka Hermetia illucens fot. pixabay

Czy owadzi tłuszcz jest dla nas zdrowy dziś trudno jednoznacznie ocenić, na pewno jego popularność mogłaby pomóc naszej planecie. Magdalena Czyrynda-Koleda zauważa, że mimo tego że burgery z larw nie cieszą się zbyt dużą popularnością, to masło z owadzim dodatkiem ma szanse się przyjąć. Belgijscy naukowcy w swym eksperymencie produkt tłuszczowy zastosowali do wypieku ciasteczek, ciasta i belgijskich gofrów. Większość osób stwierdziła, że mogłaby jeść taki zamiennik tłuszczy.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 03.03.2020

Godzina emisji: 8.37

pj

Czytaj także

Jeść jak wąż. Jeden posiłek, a potem długo nic. Czy to zdrowe?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 12:51
Dieta węża to jeden z nowych sposobów żywienia, który opiera się na głodówkach. System ten podobny jest do odżywiania tych gadów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sterowane karaluchy z kamerą i plecakiem. Jak mogą pomóc ludziom?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 21:01
Karaluchy nie cieszą się dobrą sławą. Kojarzą się z brudem i zarazkami. Ostatnio zrobiło się o nich głośno w branży technologicznej za sprawą naukowców, którzy postanowili zamienić je w... roboty.
rozwiń zwiń