Nie chowaj pieniędzy w skarpecie. W banku są bezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 07:56
Wielu z nas oszczędności trzyma w banku. W czasach zamieszania na rynkach finansowym eksperci uspokajają, że pieniądze w bankach są bezpieczne. A czy możemy jakoś je pomnożyć?
Audio
  • Czy nasze oszczędności w bankach są bezpieczne? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Have a nice day Photo/Shutterstock.com

Specjaliści mówią o nadchodzącym kryzysie, spowolnieniu gospodarki. Mimo to uspokajają, że nasze fundusze zgromadzone na kontach są bezpieczne. 

Spokojnie na lokacie

- Obecnie warto rozważyć sprawdzone lokaty i konta oszczędnościowe, choć kokosów na nich nie zbijemy - mówi Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera. - Mamy obniżkę stóp procentowych, więc takie rozwiązania, bezpieczne, przynoszą jeszcze niższe zyski niż dotychczas. Przypominam, że już w ostatnich miesiącach bardzo niskie było np. oprocentowanie lokat. Spadało do najniższych poziomów w historii - w styczniu średnie wynosiło zaledwie 1,25 procent - wyjaśnia. 

Specjalista od rynku finansowego przypuszcza, że to oprocentowanie spadnie nawet poniżej 1 procenta. Uwzględniając inflację nieco stracimy, ale i tak nasze pieniądze są bezpieczne. Nawet, gdyby bank musiał zamknąć swoją działalność, to my byśmy dostali zwrot naszych pieniędzy z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w kwocie nawet do 100 tysięcy euro. 


pieniądze1200.jpg
Pieniądze szczęścia nie dają? Czym jest dla nas bogactwo?

Gdzie po zysk?

zyski - giełda - Aktualnie notujemy na giełdzie wyjątkowo niskie ceny akcji - mówi Jarosław Sadowski. - Jednak tutaj jest ryzyko. Zalecam dużą ostrożność. Może się zdarzyć tak, że sytuacja będzie na tyle zła, że niektóre firmy ogłoszą upadłość i możemy stracić dużą część oszczędności. Nigdy nie wiadomo, kiedy pieniądze zainwestowane na giełdzie będą nam potrzebne - dodaje. 

Rozmówca Macieja Wójcika podkreśla, że chęć zarobienia na giełdzie wiąże się z ryzykiem wysokich strat. Zwraca uwagę, że dziś dobrym pomysłem na wzbogacenie się waluty, jednak to pomysł tylko dla tych, którzy wcześniej zainwestowali w euro czy dolary. - Dziś najlepiej można sprzedać waluty, kupno ich teraz nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem - podkreśla. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Maciej Wójcik

Data emisji: 26.03.2020

Godzina emisji: 8.24

pj/kd

Czytaj także

Po zdrowie psychiczne nie na kozetkę, a przed komputer?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 12:50
Amerykańscy naukowcy przeprowadzili eksperyment, który pokazuje, że maszyny mogą sobie lepiej poradzić z rozpoznawaniem ludzkich emocji i problemów, niż psychologowie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny benzyny a koronawirus. Dlaczego paliwo tanieje?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 12:09
Tak tanio do pełna już dawno nie tankowaliśmy. Na światowych rynkach cena ropy naftowej jest wyjątkowo niska. Spadają również ceny paliw na stacjach benzynowych. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest epidemia koronawirusa.
rozwiń zwiń