Studenci uczniom. Żacy ruszyli na pomoc

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 08:35
Studenci postanowili wziąć sprawy edukacji w swoje ręce i sprawdzić się w roli nauczycieli. Zapoczątkowali akcję "Studenci uczniom", w ramach której łączą się zdalnie z tymi, którzy chcą powtórzyć materiał szkolny. 
Audio
  • Filip Agustyniak i Jakub Retyk pomysłodawcy akcji "Studenci uczniom" opowiadają o swojej inicjatywie (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/fizkes

katar kichanie kichnięcie grypa 1200 free
W czasach pandemii odległość ma znaczenie

- W jeden wieczór, wraz z Filipem, stworzyliśmy konwersację z naszą pierwszą grupą roboczą, w której było 7 osób. Tam podjęliśmy decyzje, co do działania, naszej pomocy i sposobu jej realizacji - mówi Jakub Retyk, jeden z pomysłodawców akcji. - Dziś grupa robocza ma 14 osób. Dzielimy obowiązki, łączymy uczniów ze studentami-nauczycielami, wytyczamy dalsze kierunki działań. 

książki czytanie literatura 1200.jpg
Matura 2020. Uniknij błędów w czytaniu ze zrozumieniem

Po tygodniu od startu akcji strona zgromadziła 350 studentów-nauczycieli i odbyło się około 300 lekcji online. - Działamy bezpłatnie, to odblokowało możliwość pobierania korepetycji osobom, które są mniej zamożne - mówią inicjatorzy.

By nauczać w ramach akcji "Studenci uczniom" nie trzeba mieć dyplomu czy wykształcenia wyższego. Wystarczy zwykła chęć niesienia pomocy młodszym kolegom. 

ZOBACZ TAKŻE: Matury 2020. Zrób sobie powtórkę z Czwórką

Studenci nauczają matematyki, polskiego, angielskiego, WOSu czy geografii. Uczniowie mogą też skorzystać z zajęć filozofii czy kształcenia słuchu. - To w jakiej formie prowadzone są zajęcia zależy od ucznia i nauczyciela-studenta. Ma być przede wszystkim wygodnie obu stronom - mówią rozmówcy Weroniki Puszkar. - Można wykorzystać Facebooka, Skype, można mailem przesłać rozprawkę i poprosić o sprawdzenie i uwagi - wymieniają. 

O pomoc proszą uczniowie na różnych poziomach edukacji. Przeważają ci, przed którymi matura lub egzamin ósmoklasisty. Studenci oferują pomoc jednorazową, ale i długodystansową. - Największym zainteresowaniem cieszy się w naszej akcji matematyka i język angielski - mówią Filip Agustyniak i Jakub Retyk. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 31.03.2020

Godzina emisji: 8.16

pj/kd

 

Czytaj także

Gotuj! Piecz! To poprawia nastrój!

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 08:01
Czas w domu możemy wykorzystać w różnoraki sposób. Porządki, seriale, czytanie, ale możemy też piec i gotować. Jak udowadniają naukowcy, to poprawia nastrój. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie w Chinach wraca na dawny tor

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 08:42
Gdy w Polsce wciąż zmagamy się z kolejnymi zarażeniami koronawirusem, wydaje się, że w Chinach sytuacja jest opanowana i życie wraca do normy, ale nie do końca...
rozwiń zwiń