Polskie Radio
Section05
nastrój

Dysleksja, depresja czy ADHD. Jak nie przeoczyć u dziecka objawów, które mogą być początkiem problemów zdrowotnych?

- Kiedyś jeśli dziecko miało problemy z czytaniem, ładnym pisaniem czy liczeniem, nikt nie nazywał tego zaburzeniem. Mówiło się, że dziecko jest leniwe. Teraz mamy większą świadomość tych problemów - wyjaśnił dr Kasper Sipowicz, który wraz z prof. Tadeuszem Pietrasem opowiadali o nieróżnorodności i postrzeganiu jej w dzisiejszych czasach, a także sposobach na wykrywanie różnych nieprawidłowości w zachowaniu dziecka.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica złość u dziecka dzieci nastrój dysgrafia zaburzenia rozwoju pedagog

Pierwsze kolonie, albo obóz. Od czego rozpocząć naukę samodzielności? Podpowiadamy w "Strefie Rodzica"

Wielu rodziców zastanawia się kiedy jest ten właściwy czas, aby wysłać dziecko na samodzielny wyjazd wakacyjny. Czy przygotowywać dziecko metodą małych kroków, czy od razu rzucić na głęboką wodę? Wątpliwości rozwiały ekspertki "Strefy Rodzica": psycholog dziecięcy Marta Bąkowska i Joanna Narożniak - wieloletnia rzecznik prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica złość u dziecka dzieci nastrój

"Gdy dziecko się złości potrzebuje spokoju dorosłych". Co sygnalizuje nam złość dziecka?

Podobno kiedy dziecko się złości, najbardziej potrzebuje spokoju dorosłych. A o tym dlaczego dzieci się złoszczą i jak je wspierać w radzeniu sobie z trudnymi emocjami opowiedziały w "Strefie Rodzica" psycholog dziecięca: Katarzyna Kalinowska i Małgorzata Stańczyk, psycholog i autorka książki na temat złości. Co sygnalizuje nam złość u niemowlęcia i przedszkolaka, a jakie komunikaty może zawierać już ta u nastolatka? O tym w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica złość u dziecka dzieci nastrój

Eksperci: rośnie optymizm konsumentów, ale na większe zakupy jeszcze się nie wybierają

Polscy konsumenci znacznie bardzie optymistycznie patrzą w przyszłość niż kilka miesięcy temu, ale niepewność jaka ma miejsce w gospodarce pozostaje. Raczej odbudowują swoje  wcześniej nadszarpnięte oszczędności. Cieszy ich przede wszystkim niższa inflacja, ale ten trend z kolei może negatywnie przełożyć się na wysokość wpływów budżetowych - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki konsument nastrój inflacja

Kolor ma bardzo duży wpływ na nasze życie

Kolory to coś więcej niż wielobarwne plamy czy pomysły marketingowe. Różne barwy są zakorzenione w naszych osobistych doświadczeniach, w dzieciństwie i w symbolice, dzięki czemu potrafią wywoływać przyjemność, szczęście, niepokój czy dawać pozytywną energię. Tymi wszystkimi zależnościami zajmują się i próbują je wyjaśnić nauka i psychologia koloru. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA psychologia kolor zdrowie Tomasz Miara Trójka jesień nastrój

Indeks koniunktury napawa optymizmem. Ekspert: to sygnał stabilizacji nastrojów przedsiębiorstw

Miesięczny Indeks Koniunktury PIE i BGK wyniósł w czerwcu 105 pkt., co jest wynikiem zbliżonym do majowego. Wśród przedsiębiorców utrzymuje się przewaga nastrojów pozytywnych, mimo wojny w Ukrainie i rosnącej inflacji. Dla firm największą barierą działalności gospodarczej pozostaje niepewność sytuacji gospodarczej - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma przedsiębiorstwo nastrój BGK

"Nie warto się karmić negatywnymi emocjami". Daria Przybyła o umiejętności przebaczania

- Warto zacząć od wybaczenia samemu sobie tak jak i zacząć dostrzegać dobro w sobie, a nie wroga. Nie karmić swojego ducha negatywnymi emocjami, tylko jeśli w samym sobie zobaczymy człowieka, możemy wybaczyć drugiej osobie - powiedziała autorka i prowadząca "Świat nie-przedstawiony" Daria Przybyła. Gościem audycji był również aktor Lech Dyblik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emocje socjologia psychologia społeczeństwo nastrój

Sport skuteczną terapią na pocovidowe smutki? Eksperci potwierdzają

Naukowcy potwierdzają, że podczas aktywności fizycznej produkowana jest dopamina odpowiedzialna za prawidłową pracę układu nerwowego. To również hormon motywacji i koncentracji. Kiedy się zmęczymy, np. podczas ćwiczeń, powstaje w naszym ciele serotonina, odpowiedzialna za sen i zasypianie oraz kontrolę nastroju. 
Zobacz więcej na temat:  aktywność fizyczna medycyna zdrowie sen nastrój Artur Wolski infografika

GUS: rośnie sprzedaż, deweloperzy budują coraz więcej mieszkań, poprawiają się nastroje konsumenckie

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2021 r. wzrosła 8,6 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 3,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Znacząco zwiększyła się również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w czerwcu. Natomiast w lipcu GUS odnotował poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Główny Urząd Statystyczny sprzedaż detaliczna budownictwo mieszkania nastrój statystyka